Porodici ježeva pripadaju 23 vrste ježeva, a u Karpatskom basenu živi jedinstvena vrsta istočnog ježa. To nije samo simpatična mala životinja, veoma je korisna, jer njenu ishranu čine pre svega insekti, puževi, gliste, sitni glodari.
U hladnijim krajevima ježevi spavaju zimski san, a na proleće ženka ježa okoti 4 do 5 mladunaca. Ježeve bodlje zapravo su otvrdnute dlake, a mladunci se rađaju s mekim bodljama koje tek kasnije postaju čvrsta i učinkovita zaštita.
U slučaju da nam se u dvorište useli jež, možemo mu pomoći ako u plitku posudu postavimo hranu za mačke.
Ako nađete maloga ježa koji je ostao bez mame, možete ga pokušati othraniti i vratiti natrag u prirodu. No pre nego ga uzmete u ruke, svakako ih prvo operite jer su mali ježevi vrlo osetljivi na neke bakterije koje možemo imati na dlanovima. Bebu ježa treba utopliti termoforom ili električnim grejačem, a ako je jako mali u početku ćete ga hraniti mlakim mlekom tako da komad krpice umačete u mleko i dajete mu da sisa ili ga hranite pomoću plastičnog šprica. Kad malo ojača, možete mu ponuditi salatu, jabuku. Rado će pojesti i mačju hranu.
(Glas javnosti)