Prva hidroelektrana u Srbiji je bila puštena 2. avgusta 1900. godine i to sa Teslinim sistemom trofaznih struja, elektrocentrala „Pod gradom“ u Užicu na Đetinji. Zaustavljena 1970, pa ponovo pokrenuta 2000. i radi i danas. Iste 1900. godine pokrenuta je Hidroelektrična centrala na reci Gradac. Druga hidrocentrala je puštena na rečici Vučjanka u Vučju 1903. godine. Radi i danas. Za ove dve i još mnoge hidrocentrale sagrađene pre Prvog svetskog rata u Srbiji zaslužan je Đorđe Stanojević. Sledeća hidrocentrala bila je „Sveta Petka“ na Nišavi iz 1908. godine i potom „Gamzigrad“ na Crnom Timoku blizu Zaječara iz 1909. godine. Obe elektrane su u operativnom stanju i još uvek rade.
Iako je Tesla u Beogradu proveo samo jedan dan, zahvaljujući prijateljstvu sa fizičarem i astronomom Đorđem Stanojevićem i taj jedan dan bio je ključni trenutak za elektrifikaciju i razvoj Srbije. Oduševljen Teslinim izumima i vođen njima, Stanojević je elektrificirao Srbiju i 1900. godine po Teslinim principima izgradio prvu hidrocentralu u Srbiji nazvanu „Pod gradom“ u Užicu, navodi portal Kraljevina.
Đorđe Stanojević, profesor Velike škole u Beogradu, vodeći stručnjak među tadašnjim srpskim fizičarima, osmislio je ovaj objekat, smešten ispod užičkog Starog grada, da bi pomogao osnivačima prve užičke tkačnice kojoj je nedostajao jeftin i siguran energetski izvor. O tome koliki je značaj tada pridavan užičkoj centrali, govori to što je kamen temeljac za nju postavio lično kralj Srbije Aleksandar Obrenović.
Punih sedam decenija elektrana na Đetinji proizvodila je struju i njenim blagodetima darovala Užičane. Kada je pravljena železnička pruga Beograd-Bar zatrpan je njen jaz i tada je prestalo njeno korišćenje.
Centrala je potpuno obnovljena i na Ilindan 2000. godine opet osposobljena za rad. Stare Simensove mašine ponovo proizvode struju, a proizvodnja u ovoj elektrani dovoljna je da radi celokupna javna rasveta u Užicu. Istovremeno, ovde je sada i Muzej tehnike koji je prava atrakcija za mnoge posetioce.
(Glas javnosti)
6 sati