Ovaj neobični poduhvat je proizašao iz Lignierove želje da istraži povezanost između zadovoljstva, nagrade i ponašanja izazvanog društvenim medijima.
Uzimajući inspiraciju iz kutije Skiner, aparata koji je B.F. Skinner koristio za proučavanje ponašanja životinja, Lignier je stvorio kompleksan kavez u kojem su pacovi, nazvani Augustin i Artur, naučeni da pritiskaju dugme kako bi dobili dozu šećera.
foto:pexels
U eksperimentu koji spaja umetnost, psihologiju i tehnologiju, francuski umetnik Augustin Lignier je tokom svojih postdiplomskih studija 2021. godine stvorio neobičan projekat koristeći dva pacova kao subjekte.
Ovaj mehanizam je imao dublje značenje, istražujući koncepte zadovoljstva i nagrađivanja, kao i ponašanje koje proizilazi iz društvenih medija.
Kroz seriju smešnih fotografija i video snimaka, pacovi su postali "modeli" koji su privlačili pažnju na društvenim mrežama. Lignier je istakao da je ovo bilo "lep način da se privuče pažnja" i istraži teme poput smanjenog raspona pažnje i uticaja društvenih medija algoritama.foto:pexels
Zanimljivo je kako su pacovi, nakon što su slučajno dodirnuli dugme za šećer, počeli povezivati pritisak na dugme s pozitivnim efektima. Čak i kada je mehanizam postao nepredvidiv, pacovi su i dalje instinktivno dodirivali dugme, proizvodeći seriju "selfija". Lignier je naglasio paralelu između ovog ponašanja i strategija društvenih medija, gde nasumične nagrade održavaju korisnike angažovanim.
Nakon eksperimenta, pacovi su otišli da žive sa majkom umetnika u južnoj Francuskoj, gde su proveli preostali deo svog života pre nego što su preminuli i bili sahranjeni u njenoj bašti. Ovaj neobičan projekat ne samo da nudi uvid u ponašanje životinja pod uticajem stimulišućih faktora, već i postavlja pitanja o našem vlastitom ponašanju u digitalnom dobu.
Glas javnosti/I01H