Naime, lestvica sreće zasniva se na statističkim podacima Galupovog istraživanja o tome koliko se sami građani osećaju srećnima.
Indeks sreće zasniva se na faktorima kao što su BDP po glavi stanovnika, očekivani životni vek građana, slobode, percepcija korupcije u vladi i privrednim subjektima, a autori kažu da ih rezultati istraživanja nisu iznenadili i ističu da je Finska "uvek bila vrlo visoko plasirana na osnovu mera međusobnog poverenja koje su pomogle da se zaštite životi i egzistencije u vreme pandemije", prenosi portal SEEbiz.
Kao i obično vrh liste zauzimaju zemlje evropskog severa, pa Finsku slede Danska, Švajcarska, Island, Holandija, Norveška, Švedska, Luksemburg, a onda i Novi Zeland - jedini u prvih deset izvan Evrope, a na 10. mestu je Austrija.
Hrvatska je zauzela 60. mesto sa ocenom 5.882, a u njenom susedstvu među zemljama bivše Jugoslavije slabije su Bosna i Hercegovina na 64. mestu, Crna Gora na 72. i Makedonija na 94. mestu. Daleko bolje su rangirane Slovenija na 29. mestu i Srbija na 48. mestu.
Sjedinjene Američke Države smeštene su na 20. mesto, Rusija je na 77, Kina 85, a Indija na 140. mestu.
(Glas javnosti)
7 sati