Naučnici naime tvrde da su otkrili jednu od drevnih tajni Ratnika Senki, odnosno ratnika od terakote koji su bili smešteni u carevu grobnicu kako bi čuvali njegovo telo u zagrobnom životu.
Koristeći savremene metode koje su upotrebili prilikom analiziranja anatomija uha na mnogim od 7.000 ratnika od terakote.
Eksperti su naime 2014. godine napravili 3D kompjuterske modele statua fokusirajući se na njihove uši, koje su fizionomski jedinstvene kao i otisak prsta. Nakon mnogo istraživanja i upoređivanja, na osnovu ovih modela, naučnici sada tvrde da je svaki od preko 7.000 vojnika modelovan prema stvarnoj osobi jer nisu pronađena dva ista uha.
- Na osnovu početnog uzorka, armija od terakote izgleda kao serija portreta stvarnih ratnika - izjavio je arheolog Markus Martinon-Tores koji sa svojom ekipom radi na lokalitetu nedaleko od grada Sjen, u provinciji Šansi u Kini.
Kolekcija skulptura se nalazila u grobnici i bila je zakopana zajedno s prvim kineskom carem, Ćin Ši Huangom, koji je ujedinio Kinu 221. godine pre nove ere.
View this post on Instagram
U vreme kad je car Ćin Ši Huang bio sahranjen, skulpture su pokopane zajedno sa njim, jer se verovalo da će tako i nakon smrti car imati vojsku koja ga štiti i kojom zapoveda.
Skulpture gledaju ka istoku i nalaze se u borbenoj formaciji.
Svaka od skulptura je jedinstvena i ne postoje dve identične statue a svako od njih do poslednje je pod punom ratnom opremom, od kojih su neke naoružane lukovima i strelama, dok su ostali raspoređeni kao kopljanici ili mačevaoci.
Interesantan je i podatak da je oružje u trenutku kada je otkriveno, i dalje bilo jednako ošto kao i u vreme kada je nastalo, 200. godine pre nove ere.
Godine 1987. UNESKO ih je proglasio svetskom kulturnom baštinom.
(Glas javnosti)