Međutim, istraživači sa Stokholmskog univerziteta u Švedskoj i Univerziteta Monash u Australiji opovrgli su tu ideju u nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu „Journal of Sleep Research“.
Odlaganje do 30 minuta pomaže osobama da lakše ustanu
Oni su proučavali 31 osobu koje redovno odlaže alarm u laboratorijskim uslovima i otkrili da su uz 30 minuta dodatnog sna čak poboljšali svoje kognitivne sposobnosti na zadatku koji su izvršavali odmah nakon buđenja, a u poređenju sa osobama koje nisu odlagale budilnik i ustajale su odmah.
- Ovi rezultati ukazuju da nema razloga da prestanete sa odlaganjem budilnika ujutru ako vam to prija, bar ne za periode od oko 30 minuta - izjavila je naučnica Tina Sundelin sa Stokholmskog univerziteta i dodala:
- Zapravo, to može čak pomoći osobama koje se teško bude ujutru da budu nešto budnije kad ustanu.
Tih 30 minuta odgađanja budilnika sastojalo se od tri intervala od po 9 do 10 minuta svaki. U poređenju sa neprekidnim spavanjem tokom tog polusatnog perioda, ponovni pozivi na buđenje rezultirali su prosečnim gubitkom sna od 6 minuta tokom noći.
Buđenje je lakše iz "plitkog" sna
Istraživači takođe sugerišu da odlaganje buđenja može omogućiti lakše buđenje iz "pltkog" sna - umesto da vas zvono probudi iz "dubokog" sna - što može da bude blaže za telo.
Nisu primećene razlike u raspoloženju, nivou stresa, jutarnjoj pospanosti ili arhitekturi sna (različitim ciklusima koje prirodno prolazimo tokom sna) između osoba koje koriste odgađanje budilnika i onih koje to ne rade.
Osobe koje koriste odlaganje buđenja su češće mlađe i večernji tipovi, a ne jutarnje osobe. Prosečno vremenom odlaganja alarma je oko 22 minuta.
Glas javnosti/D05S