Iskustvo Novosađanke, koje oslikava probleme sa tamošnjim zdravstvenim sistemom, ispričao je na svom Jutjub kanalu "Engleski gastarbajter", te otkrio da, kao neko ko je i sam prošao kroz agoniju sa zubarima, ne preporučuje "ni svom najvećem neprijatelju da popravlja tamo zube".
"Javila mi se jedna devojka koja je htela da podeli svoju priču o tome kako je njeno iskustvo sa zubarima i kako je jedva uspela da sačuva živu glavu na ramenima sa ovim zubarima ovde u Engleskoj... Ona živi u Engleskoj, ali je rodom iz Novog Sada.
Naime, ona je, kad je bila poslednji put u Srbiji, u Novom Sadu, otišla kod svog zubara i tamo su joj uradili 3D sken vilice i hirurg je rekao da ima jedan zub, to je ova ovde gornja šestica, koji je problematičan i koji bi trebalo da se vadi. Međutim, problem je u tome što koreni zuba ulaze u sinus i nije baš tako jednostavno, te da neće moći da putuje avionom 14 dana nakon vađenja zuba. I onda, ona zbog toga, pošto nije imala toliko vremena, morala je da se vrati nazad za Englesku, gde je i rešila da izvadi zub", priča on.
Tvrdili da neće biti komplikacija
Kako dodaje, Novosađanka je odlučila da ode u privatnu kliniku Bupa, očekujući vrhunsku uslugu, s obzirom na ugled koji takve ustanove imaju u Engleskoj. Međutim, kako engleski lekari ne priznaju nikakve nalaze iz Srbije, morali su sve ponovo da snime i obrade prema svojim standardima. Tako su hirurzi iz ove privatne klinike odlučili da joj ponovo urade skener, a nakon što su ga uradili lekar je zaključio da koren zuba ne ulazi u sinuse, iako je 3D snimak urađen u Srbiji pokazivao drugačije.
"Nakon tri dana kreće agonija"
"I ništa, uzima on da joj vadi taj zub, i izvadi ga za 15 minuta. Platila je 450 funti za to i pušta je on kući sa tom ranom...Kaže ona, nakon 3 dana kreće da mi otiče cela desna strana, upalio se krajnik, uvo, oko, išla u Hitnu i šetali je između dve bolnice jer je bio vikend a onda joj dali jake antibiotike i intravenski morfijum za jake bolove i pustili je kući...", čita Srbin ono što mu je Novosađanka poslala u poruci i dodaje:
"U nedelju dolazi Hitna po nju jer joj se stanje toliko pogoršalo da su se uplašili da ne dobije meningitis. Radili su joj i CT glave, rendgen i sve živo, i pregled kod očnog jer na oko nije videla. Zadržali su je u bolnici dva dana dok telo nije počelo da reaguje na antibiotike a imala je strašne bolove. Morala je i da prestane da doji bebu od sedam meseci zbog tih lekova i svega toga. A ima i još dvoje starije dece od 5 i 7 godina koja su potpuno istraumirana jer njoj nije bilo dobro, dolazila hitna...".
"Nesrećan slučaj"
Nakon zahvata, otišla je da razgovara sa stomatologom u privatnoj klinici, ali je on samo slegao ramenima i rekao da je bila "nesrećan slučaj" i da to jednostavno – dešava. Time je praktično odbacio bilo kakvu odgovornost za komplikacije koje su nastale.
Slično iskustvo doživeo i sam
Nakon što je podelio priču Novosađanke, gastarbajter se osvrnuo i na sopstveno iskustvo sa napuklim zubom, otkrivajući kako izgleda stomatološka nega u Engleskoj.
"Imate i ovde državno i privatno, u državnom tu nemate nikada mesta, čeka se po pola godine na termin i limitirani su koje sve usluge rade, a ako baš hoćete kod državnog onda morate da zovete hitnu i da kukate, lažete kako danima pijete paracetamole itd... Što se tiče privatnih, ni tu situacija nije bolja. Ja sam mislio to privatni zubar, platiš, mora biti kvalitetna usluga... Ipak je ovo Engleska. I odlazim ja kod zubara, zinem ja, neki stariji čovek i kaže on meni pukao ti je zub i sad ćemo mi da odvalimo ovo parče zuba a ovo bi moglo da se vadi ali ja ne bih jer je jako komplikovana procedura, mora da dođe hirurg, a to mora da se zakaže, čeka se tri meseca, nego da mi odvalimo ovo parče i stavimo plombu i to je to", priseća se on.
"Ne preporučujem ni najvećem neprijatelju"
Iako je osećao da mu zub nije u dobrom stanju, stomatolog u Engleskoj mu je samo stavio plombu, naplatio 140 funti i poslao ga kući. Plomba mu se odlomila već iste večeri, pa je odlučio da ode u Srbiju kod rođaka koji je tek otvorio ordinaciju. Mladi stomatolog je odmah primetio loše urađen posao i bez problema mu izvadio zub za pet minuta, iako su mu u Engleskoj tvrdili da je potreban hirurg. Nakon tog iskustva, zaključio je da mu se više isplati da kupi avionsku kartu i ide kod zubara u Srbiju nego da se oslanja na engleske stomatologe.
Glas javnosti /B06S