Glas Javnosti

NJENO VELIČANSTVO SLANINA: Hrabri srpski junaci i ratnici odrastali su na SAPUNJARI

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Volite slaninu? Onda će vas ovo jako zanimati!

Čak i ako ste u onoj manjoj grupi ljudi koja je ne voli, morate da priznate da je miris pržene slanine jednostavno neodoljiv. No, ono što mnoge najviše zanima kada je ova namirnica u pitanju je sledeće - da li je slanina zdrava? Lekari kažu da je zdravo sve što je umereno i da je slanina odličan izvor energije i da je čak poželjna u ishrani ukoliko se - ne pretera. Slanina gotovo da nema ugljenih hidrata, a bogata je proteinima. 

Srbi su poznati kao narod koji gaji poseban emotivan odnos prema konzumaciji slanine, sušenje je poseban ritual, a pušnice širom Srbije imaju naročitu vrednost. 

U "Knjizi o Milutinu" Slobodana Dana posvećeno joj je poglavlje koje najbolje opisiju poseban značaj tog mesnog specijaliteta u ishrani i svesti Srba.

"Ne tako davno u našim krajevima su se gajile svinje koje su imale jako debelu slaninu skoro bez mesa. Narod je ovu slaninu nazvao sapunjara jer između ostalog od nje se izrađivao i sapun. A slanine je trebalo dosta za ishranu za mast jer se ulje slabo koristilo za sapun. Tek će se sedamdesetih godina pojaviti takve sorte svinja sa mesnatom slaninom. Bile su to engleske sorte. Narod se u to vreme ponosio debljinom slanine pa kažu debela tri centa ili četiri i više. Danas se na prvom mestu gleda koliko je mesnata a time je i kvalitetnija. Ima u Srbiji krajeva gde se i danas uzgajaju ove starinske sorte. Ove sorte davale su i puno više čvaraka pa možemo reći svaka od ovih sorti dobra je na svoj način. Jako sam voleo podvarak sa ovom slaninom što ga je baka Mara pripremala. Beše jako masan i vrlo ukusan prste da poližeš. Ponekad bi u školu poneo sendvič od domaćeg hleba iz furune sa ovom slaninom i danas mi se čini da je bio najuskusniji. Bilo je još đaka sa ovim sendvičima. I pasulj čorba beše odlično sa slaninom sapunjaorom. Deda Gavra bi je obično doručkovao uz sir i mladi luk. I danas mi se čini da je ova slanina činila nas jako sitim pa nam do ručka nije bilo ni najmanje teško da izdržimo. A deda Gavra je sušio slaninu na bukovim drvima što smo doteravali iz našeg Jolića gaja. Srpski junaci ratnici su odrastali na slanini sapunjari i možda su zbog nje i bili tako jaki i izdržljivi. Bog će ga sami znati".

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR