Glas Javnosti

Nilski konji Pabla Eskobara prave haos u Kolumbiji

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Mužjak i tri ženke nilskog konja koje je Pablo Eskobar ilegalno doveo u Kolumbiju 1981. sada su se pretvorili u krdo od 215 životinja koje uništavaju sve na svom putu.

Iako je ozloglašeni narko-bos Pablo Eskobar odavno napustio svet, on i dalje pravi haos u svojoj rodnoj Kolumbiji. Iznenađujuće je, međutim, da ne mislimo na ozloglašene kartele ili njegovu glavnu delatnost, trgovinu kokainom, već na neobične ljubimce pokojnika: njegove nilske konje. Eskobar je 1981. godine ilegalno uvezao jednog mužjaka i tri ženke nilskog konja (Hippopotamus amphibius) iz zoološkog vrta u SAD i preselio ih na svoj privatni ranč. Nakon njegove smrti 1993. godine, afričke životinje su prepuštene same sebi, zbog čega su se razmnožavale stvarajući zdravu populaciju duž reke Magdalene. Sada, popis kolumbijskog Ministarstva za životnu sredinu, sproveden sa lokalnim i američkim naučnicima, otkrio je da su masivni biljojedi izgradili populaciju dvostruko veću nego što se prvobitno očekivalo, koja broji oko 215 životinja.



Procenjeno je 2020. godine da je njihov broj porastao na 98. Sada neki naučnici upozoravaju da bi životinje koje žive u relativnoj bezbednosti zbog zabrane lova, a u zemlji, naime, nema predatora koji bi im pretili, mogle porasti na 1.500 do 2035.

Pored toga, naučnici su u svom istraživanju otkrili da su oko 37% izbrojanih nilskih konja bili mladi, što sugeriše da bi mogli da se razmnožavaju češće, naglašavaju da nilski konji mogu da se razmnožavaju veći deo svog života, do 50 godina.

Istraživači sa Nacionalnog univerziteta Kolumbije u Bogoti, Humbolt instituta i Kornare, agencije za zaštitu životne sredine koja upravlja područjem gde žive nilski konji, potrudili su se da prebroje životinje kojima je teško ući u trag.


Osim što su opasni, nilski konji su i noćna stvorenja, putuju na velike udaljenosti i provode do 16 sati uronjeni u vodu, što otežava brojanje. S jedne strane, populacijska eksplozija pokazuje veliku prilagodljivost životinja, uprkos njihovom malom genskom fondu u okruženju u kojem se ne suočavaju sa pretnjama kao što su gubitak staništa i krivolov. S druge strane svojim teškim kopitima imaju ogroman uticaj na prirodnu sredinu, a da ne govorimo o 50 kg vegetacije koju svaki dan uništavaju. Oni takođe prete drugim, autohtonim vrstama koje se bore da pronađu hranu zahvaljujući ogromnim apetitima nilskih konja. Obale reka su takođe ozbiljno erodirane dok se životinje - koje mogu da teže i do 3,5 tone - kotrljaju obalama reke dok izlaze iz vode. 

Dok je sterilizacija nilskih konja počela 2011. godine, samo 10 mužjaka je lečeno zbog troškova i nedostatka logističke podrške. Od 2021. godine, još 24 su dozirana GonaCon vakcinom, kontraceptivnim lekom koji se daje strelicom. Pitanje odstrela nailazi na negativnu reakciju – posebno pošto mu je prethodilo ubistvo agresivnog mužjaka – dok su razgovori o premeštanju životinja u parkove u Meksiku i Indiji „zamrznuti“, uglavnom zbog troškova od 3,5 miliona dolara.

Kada je agresivni mužjak pod nadimkom Pepe legalno progonjen i ubijen 2009, to je izazvalo proteste i na kraju dovelo do zabrane lova na nilske konje 2012. Ranije ove godine, kolumbijska ministarka životne sredine Suzana Muhamed obećala je da će zaštititi, ali ne i smanjiti, populaciju nilskih konja što je izazvalo alarm među istraživačima, koji su zabrinuti za biodiverzitet zemlje.

Istraživanje naučnika objavilo je Ministarstvo životne sredine i održivog razvoja Kolumbije i dostupno je na sajtu ministarstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR