Portugalski trgovački brod Bom Jesus (Dobri Isus) isplovio je iz Lisabona 7. marta 1533. godine prema Indiji. Bio je natovaren vrednim teretom – zlatom, srebrom i slonovačom. Tokom putovanja zadesila ga je snažna oluja, nakon koje su brod i njegova posada nestali bez traga, piše Punkufer.hr.
Do 2008. godine verovalo se da se Bom Jesus nalazi negde na dnu okeana. Međutim, brod je ipak pronađen, i to na sasvim neočekivanom mestu – u pustinji Namib u jugozapadnoj Africi. Pronašli su ga sasvim slučajno lokalni rudari dijamanata kompanije De Beers, koji su radili na tom području u Namibiji.
Olupina je bila zakopana u pesku, a u njoj je pronađeno oko 2000 španskih i portugalskih zlatnika, srebrnjaka i bakarnih poluga, ukupne vrednosti od oko 13 miliona dolara.
Iako je olupina propadala skoro pet vekova i sačuvan je samo manji deo originalne konstrukcije, dragocenosti su pronađene u relativno dobrom stanju.
Dr Diter Noli, glavni arheolog Južnoafričkog instituta za pomorska arheološka istraživanja, predvodio je iskopavanja i tvrdi da su upravo bakarni ingoti pronađeni na brodu zaslužni za očuvanje blaga.
„Morski organizmi možda vole drvo, korice knjiga, koštice breskve, džakove od jute i kožne cipele, ali ih bakar zaista odbija – zbog toga je mnogo predmeta preživelo 500 godina na dnu mora, iako to uopšte nije bilo očekivano“, rekao je.
Na brodu su pronađeni brojni vredni predmeti, poput starih kompasa, činija i kuhinjskog posuđa, mačeva, astronomskih i navigacionih instrumenata, pet sidara, ali i topova.
Ni 17 godina nakon otkrića olupine nije potpuno jasno šta se tačno dogodilo sa Bom Jesus-om, niti kako je završio u Namibiji. Pretpostavlja se da ga je jaka oluja približila obali, da se trup broda sudario sa stenom i da se brod prevrnuo. Kako se voda vekovima povlačila, brod je „izronio“ iz peska.
Bilo kako bilo, Bom Jesus i dalje ostaje najstarija i najvrednija olupina broda ikada otkrivena u podsaharskoj Africi.
Glas javnosti /N01S