Glas Javnosti

NEOBIČNO SAZNANJE: Norveška studija pokazala izmet kitova "zlata vredan"

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Izmet kitova je "zlata vredan" jer igra važnu ulogu u proizvodnji fitoplanktona, koji malo doprinosi borbi protiv klimatskih promena, pokazala je norveška studija.

Naučnici sa Norveškog instituta za istraživanje mora, fokusirali su se na koncentraciju hranljivih materija u izmetu kitova pre nego što se rastvori u morskoj vodi.

„Možda deluje odbojno, ali za ekosistem njihov izmet je zlata vredan“, navodi se u saopštenju instituta objavljenom u četvrtak.

"Ideja je jednostavna: izmet kitova oplođuje okeane baš kao što kravlji izmet i ovčiji izmet oplođuju zemlju."


Naučnici su zbog toga analizirali izmet  kitova uništenih harpunom,  jer je Norveška jedna od retkih zemalja koja dozvoljava komercijalni ulov kitolov.
Oko 15.000 kitova koji svakog leta migriraju u norveški arhipelag Svalbard na Arktiku ostavljaju oko 600 tona izmeta na površini vode svakog dana, što znači oko 40 kilograma po jedinki.

Prema studiji, ovaj izmet oslobađa 10 tona fosfora i sedam tona azota, elemente bitne za rast fitoplanktona, onih mikroskopskih algi koje fotosintezom apsorbuju ugljen-dioksid i pretvaraju ga u kiseonik.

Naučnici su zaključili da izmet kitova doprinosi 0,2 do 4 odsto dnevnoj primarnoj proizvodnji (proizvodnji fitoplanktona) u oblasti Svalbarda.
„Stvarni doprinos kitova je nesumnjivo veći jer ove procene ne uključuju urin bogat azotom“, rekao je vođa istraživanja Kjell Gundersen.

Dakle, svaki kit – a reč je o životinji koja u zrelom dobu ima 40 do 50 tona i hrani se gutajući velike količine vode koju filtrira – dnevno ispušta „stotine litara urina”.

„Što je manje kitova na Zemlji, površina okeana manje se oplođuje“, ističe Gundersen.

„Dakle, što se više fitoplanktona proizvodi, to se više C02 apsorbuje“, a to znači manje globalnog zagrevanja, iako je to beskonačno mali deo. Piše Hina

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR