Glas Javnosti

Neobične životne priče dvojice Srba koje su smatrali i HEROJIMA i IZDAJNICIMA

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Neobične životne priče dvojice Srba, Jovana Damjanića koji je postao mađarski heroj i Mihaila Latasa koga slave Turci kao najmlađeg maršala, kroz vekove pa sve do danas prate mnoge kontroverze.

Jovan Damjanić ili Janoš Damjanič kako su ga zvali Mađari bio je „graničarski oficir, mađarski general rođen u Stazi kod Kostajnice, na Baniji 8. avgusta ili 8. decembra 1804, a preminuo u mestu Arpad u Rumuniji, 6. oktobra 1849. godine“, navedeno je u “Srpskom biografskom rečniku” u izdanju Matice srpske.

Damjanić je bio general tokom Mađarske revolucije 1848. i Mađari ga od tada smatraju svojim nacionalnim herojem, a Srbi nacionalnim izdajnikom jer je predvodio mađarske snage protiv Srba koji su se borili za Srpsku Vojvodinu, na strani habzburgovaca. Tada je dobio nadimke „Ljuta guja“ i „srpski izdajica“.

Iako za to ne postoje pisani dokazi, Damjaniću se pripisuje da je za života izjavio: „Srbi ne treba da postoje i neću se smiriti dok i poslednji Srbin na svetu ne bude mrtav, a kada se to dogodi, sam sebe ću ubiti“.

Damjaniću je tada zbog hrabrosti i učešća u mnogim borbama čast ukazao lično Lajoš Košut, vođa revolucije. General Damjanić je komandovao mađarskim snagama kod Aradske tvrđave, kada je pretrpeo poraz posle bitke kod mesta Vilagoš i predao se ruskim snagama. Tada je navodno izjavio da će tvrđavu predati četi Kozaka, ali da će je braniti do poslednje kapi krvi protiv Austrijske carske armije. Predao se ruskom generalu Dimitriju Buturlinu, koji ga je posle predao Austrijancima, a oni su ga 6. oktobra 1849. godine sa ostalim generalima revolucije obesili u Aradu, piše Blic.

Iako za to ne postoje pisani dokazi, Damjaniću se pripisuje da je za života izjavio: „Srbi ne treba da postoje i neću se smiriti dok i poslednji Srbin na svetu ne bude mrtav, a kada se to dogodi, sam sebe ću ubiti“.

Za ove Damjanićeve navodne reči je književnik Jakov Ignjatović pisao da „ako je to istina, i onda nije se drukčije osećao nego Srbinom, i smisao je: kad nećete slobode, bolje da ni vas ni mene nema”. Ignjatović je inače smatrao da je Damjanić “Srbima kod Mađara obraz osvetlao”.

O generalu Damjaniću ponovo se govorilo pre nekoliko godina kada je u centru Ade otkriven spomenik njemu u čast, koji je kao poklon stigao iz Mađarske, a tada je navedeno i da ulice u nekoliko opština u Srbiji nose njegovo ime.

Druga interesantna ličnost je Mihailo Latas koji je u istoriji poznat kao Omer-paša Latas. Rođen je 24. septembra 1806. u Janjoj Gori, u Lici, a preminuo u Carigradu, 18. aprila 1871.
Kadetsku školu je završio u Zadru, a njegov otac koji je bio niži oficir u austrijskoj vojsci je osumnjičen za potkradanje, pa je Mihailo pobegao u Srbiju gde je dobio posao učitelja. Prema zapisima predsednika vlade Srbije Jovana Đ. Avakumovića, Omer-paša Latas je 1965. ovako govorio mladim studentima u Parizu o svom kratkom boravku u Srbiji.

„Ja sam, za prve vlade kneza Miloša, prešao u Srbiju kao austrijski vojni begunac. Primljen sam vrlo dobro, dobio sam za učitelja u Gruži. Ja bih tada i ostao da služim Srbiji i srpstvu, koliko bih umeo i mogao svojom spremom i znanjem. Nu, posle tog kratkog bavljenja u Srbiji, Austrija je zatražila da me Srbija izda Austriji… Kad me tako zatražila Austrija, knez Miloš pozvao me je u svoj dvor, u Kragujevac, i kazao mi: Sinko, ja ne mogu zbog tebe vojevati sa Austrijom, ali neću ni da te predam njoj jer sam obavešten da nisi krivac, kao što Austrija predstavlja, a i da si odgojen u duhu srpstva. Narediću mojim vlastima da ti olakšaju i izvrše prelaz u Tursku. Idi tamo i primi se službe. Turska je oskudna u ljudima; po tvojoj spremi i sposobnosti, siguran sam da ćeš daleko dogurati u turskoj službi. Možda će se tamo od tebe tražiti da pređeš u muhamedanstvo. Sada ćeš i tada ostati duhom Srbin, možeš primiti i muhamedansku veru, ali nigde ne smeš zaboraviti da si Srbin; nikada nemoj ništa raditi protiv Srpstva, ne smeš izneveriti srpsko mleko kojim te je zadojila i odgajila majka Srpkinja.”

Samo moje srpsko srce i osećanje rukovodili su me te nisam skrhao Crnu Goru, kao što sam, u poznatoj prilici, to mogao uraditi onda kada sam bio glavni vojskovođa silne turske vojske i sa njom pobedno ušao u Crnu Goru

Latas se zatim u Banjaluci mučio da zaradi za preživljavanje te je po savetu svog tadašnjeg gazde muslimana, prešao na islam i uzeo ime Omer. Ubrzo je po preporuci otišao u Carigrad gde postao nastavnik tehničkog crtanja u carigradskoj vojnoj školi, kasnije učitelj prestolonaslednika Abdul-Medžida, koji ga je zatim imenovao u pukovnika u carskoj vojsci i tako je postao paša. Bio je odličan vojnik koji se istakao 1840. u Siriji, Albaniji i Kurdistanu. U Bosni je ostao zapamćen po slamanju otpora bosanskog begovata 1850. kada je pozatvarano oko 1.000 najuglednijih aga i begova, a oko 400 ih je okovano poslato u Carigrad.
„Isto tako samo moje srpsko srce odredilo me je te sam, kao glavni turski vojskovođa, drugom prilikom, salomio, upropastio, i okovane teškim gvožđem i sindžirima u Carigrad poslao bosanske i hercegovačke begove i spahije, poturčenjake i izdajice Srpstva. Moje je srce tada kucalo radosno jer sam znao da time služim Srpstvu, kome i sam pripadam“, navodi se u zapisu Avakumovića.

Kada je 1852. došlo do sukoba između Osmanskog carstva i kneza Danila, Omerpaši je povereno vrhovno zapovedništvo nad osmanskom vojskom. Čelični obruč oko Crne Gore počeo je da steže u januaru 1853, ali je dalju akciju sprečilo posredovanje Austrije i Rusije.

„Samo moje srpsko srce i osećanje rukovodili su me te nisam skrhao Crnu Goru, kao što sam, u poznatoj prilici, to mogao uraditi onda kada sam bio glavni vojskovođa silne turske vojske i sa njom pobedno ušao u Crnu Goru. Sa mojim osećanjem da sam Srbin, odugovlačio sam dalji napad na Crnu Goru i slao sam u Carigrad izveštaje da nije vredno da turska vojska gine za gole crnogorske stene i vrleti. A time sam dao vremena te su se Rusija i Evropa zauzela za Crnu Goru i spasili je od sigurne tadašnje propasti, prema broju turske vojske pod mojom komandom“, stoji u zapisu Jovana Đ. Avakumovića o susretu sa Omer-pašom Latasom koji je pronađen je u njegovoj zaostavštini, a čuva se u Biblioteci Istorijskog instituta Crne Gore u Podgorici. Nobelovac Ivo Andrić se u svom nedovršenom romanu „Omer-paša Latas“ bavi Omer-pašinim likom i delom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR