Legenda kaže da je jedan francuski kralj začetnik ovog izraza. Naime, kada bi mu se svidela neka dvorska dama, on bi došao na ideju da njenog muža šalje u lov i iskoristio bi njegovu odsutnost kako bi privoleo željenu damu.
Muž je imao zadatak da kao dokaz izvršenja kraljevske naredbe, iz lova priloži rogove jelena.
Mnogi ljudi na dvoru su znali za ovu kraljevu igru, pa kad bi se prevareni muž vratio, podrugljivo bi ga nazivali ''rogonjom'' i govorili mu kako mu je žena ''nabila rogove''.
Muževi su uglavnom znali da su nasamareni ali su to podnosili muški jer je od kralja zavisio njiov uticaj i položaj u društvu.
Druga anegdota takođe dolazi iz Francuske. Ovaj čudni običaj je prethdio osmišljavanju ove fraze. U jednom gradiću u Francuskoj uštrojenim petlovima odsecali kandže i usaživali im na krestu kako bi se vidno razlikovali od petlova koji su bili plodni. Kandže na kresti su podsećale na rogove, pa su i prevarene muževe zbog toga počeli da nazivaju ''rogonjama''.
Dok neki naši autori poput M. Sgojkovića i D. Alerića tvrde da prevareni muževi podsećaju na volove, pa su im osim rogova našli još nešto zajedničko.
Zbog toga, D. Stojković kaže sledeće ''vol glup, trom, a vol, volčina se kaže i za dobra, a slaba čovjeka kakav je doista često prevareni muž”.
Takođe, postoje astrološka tumačenja muškaraca rođenih u znakovima Ovan, Bik i Jarac koja kažu da su oni predodređeni da budu prevareni. Zato su i rogati.
Još jedna zanimljiva legenda kaže da je čarobnjak koji se zvao Virgilije u Rimu napravio bronzanu statuu koja bi nevernim ženama odgrizla prst kada bi joj ga stavili u usta, dok bi nevernim muškarcima izrasli rogovi.
Od davnina se u staroj Grčkoj za nemoralno ponašanje žena, muževi su se obeležavali time što su im na javnom mestu stavljani rogovi na glavu.
(Glas javnosti)