Glas Javnosti

NAJSTARIJI ZANAT IZ MUŠKOG UGLA: Zanimljivosti kroz vekove, od CEZARA do OSKARA VAJLDA!

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Prostituciju definišemo kao pružanje seksualnih usluga za novac. Uglavnom se vezuje za žene, ali istorija pokazuje da su se i muškarci uveliko bavili ovom delatnošću.

Bavljenje seksualnim radom se uglavnom pripisuje ženama, te se na mušku prostituciju gleda kao na izuzetak od pravila, zbog čega se malo zna o njenoj istoriji.

Tako je malo poznato da su rimski imperatori Cezar i Neron bili homoseksualci, a još manje da je svakom muškarcu iz viših slojeva starog Rima bilo dozvoljeno da ima 'mušku konkubinu' - roba koji mu je pružao seksualne usluge pre braka.

Ciezar i Neron

U Rimu su seksualni objekti - mladići i žene, smatrani manje vrednim bićima, pa im se novac nudio bez ustručavanja, tako da ako se jednoj uvaženoj dami ili pristojnom mladiću nudio novac za usluge, oni nisu gledali na sebe kao na nekoga ko može da se kupi. 

U Firenci u petnaestom veku nije bilo neuobičajeno da mladi muškarci imaju titulu današnje 'starlete' i stupaju u seksualne odnose sa bogatim mentorima u zamenu za unapred ugovorene poklone.

U sedamnaestom veku u Japanu, muški glumci 'abuki wakashu' često su se bavili i prostitucijom, a unajmljivani su od strane kako ženskih, tako i muških klijenata. Čak je bilo i uobičajeno da budisti i samuraji imaju seks sa svojim mladim štićenicima, ali samo ako su bili u odnosu mentor – učenik.

Abuki wakashu

A još iz osamnaestog veka potiče tradicija u kojoj su vojnici pružali seksualne usluge muškim klijentima i nastavila se sve do dvadesetog, pa su postojale takozvane 'barake za prostituciju', kao i naročiti barovi i šetališta za pronalaženje mušterija.

Oskar Vajld, poznat po svom talentu ali i homoseksualnosti, o seksu sa mladim muškim prostitutkama iz radničke klase govorio je kao o 'gozbi sa panterima', budući da je seks sa njima bio 'samo telo, nikako duša'.

Oskar Vajld

Na početku devetnaestog veka u Americi su bile poznate mlade transvestite koje su nudile seksualne usluge, a zvali su ih 'fairies'. Neke su radile u posebnim bordelima za transvestite, dok su druge bile "egzotična" ponuda u regularnim bordelima. U drugom kraju sveta, u londonskoj ulici Klivlend je u isto vreme odjeknula afera o mreži muške prostitucije koju je vodio tinejdžer. Niko od uhapšenih nije bio osuđen budući da je sud odlučio da su isuviše mladi da bi znali bolje.

Kada je Njujork u pitanju, 1899. godine je postojalo više barova za mušku prostituciju: ''Little Bucks'', ''Columbia Hall'', ''The Slide'', ''The Golden Rule Pleasure Club''.

Sloboda u mišljenju je neograničena, barem dok se taj proces odvija unutar nekog bića, što najbolje opisuje, možda i najznačajnija žena pesnik u posleratnoj poljskoj poeziji, Vislava Šimborska u pesmi  ''Glas u vezi sa pornografijom'', koju možete pročitati OVDE .

 

 

(Glas javnosti/XXZmagazin)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR