Glas Javnosti

Mračna legenda o Narcisu: Zaljubio se u svoj odraz i zbog toga izgubio život

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Ova priča, više od dve hiljade godina stara, danas odzvanja glasnije nego ikad

U vremenu kada su društvene mreže, samopromocija i digitalni „ja“ postali dominantni modeli postojanja, narcizam više nije retka crta ličnost, već  postaje svakodnevna pojava. Psiholozi upozoravaju da je savremeno društvo sve više okrenuto sebi, a narcisoidno ponašanje ne samo da se toleriše, već se često i nagrađuje.

Ipak, ova osobina nosi i svoju senku, emocionalnu udaljenost, površne odnose i nemogućnost dublje empatije. sve je počelo od drevne grčke mitologije.


Mit o Narcisu 

U grčkoj mitologiji, Narcis (ili Narkis) bio je sin rečnog boga Kefisa i nimfe Liriope. Još kao dete, bio je zapanjujuće lep, toliko da su se mnogi zaljubljivali u njega. Ali, mladić je bio hladan, gord i nezainteresovan za tuđa osećanja. Upozoren od proroka Tiresije da će živeti dugo samo ako nikada ne ugleda svoj odraz, Narcis je nesvesno nosio svoju sudbinu.

Jedna od njegovih nesrećno zaljubljenih obožavateljki bila je nimfa Eho, koja je zbog neuzvraćene ljubavi uvenula u samoći, dok od nje nije ostao samo glas – ono što danas nazivamo „ehom“. Naposletku, jedan od odbijenih udvarača prokleo je Narcisa da zavoli ono što mu je zauvek nedostižno.

Opčinjen sobom 

Jednog dana, umoran od lova, Narcis je prišao bistrom izvoru da utoli žeđ. U trenutku kada je ugledao svoj lik u vodi, bio je opčinjen sopstvenom lepotom. Pokušavao je da dodirne i poljubi odraz, ali ga je svaki put čekalo razočaranje. Danima je ostajao kraj izvora, zaboravljajući na hranu, san i stvarnost – izgubivši se u ljubavi prema sopstvenoj slici.

Na kraju, klonuo je kraj vode, iscrpljen i zaboravljen, dok mu je jedino Eho šapnula poslednji pozdrav. Na mestu gde je umro, izrasla je biljka čije ime danas svi znamo, a to je narcis.


Od mita do dijagnoze

Ova drevna priča danas ima mnogo širu i dublju simboliku. U psihologiji, narcisoidni poremećaj ličnosti definiše se kao ekstremna potreba za divljenjem, nedostatak empatije i uverenje u sopstvenu izuzetnost. Iako svi imamo narcisoidne momente, kada ovakvo ponašanje postane dominanta, posledice mogu biti ozbiljne – po međuljudske odnose, emocionalnu stabilnost i duhovni razvoj.

Mit o Narcisu ostaje upozorenje: previše ljubavi prema sebi može dovesti do potpunog gubitka veze sa svetom. A u vremenu u kojem „selfie“ postaje oblik identiteta, možda nam ova priča više nego ikada pre treba da nas podseti – da istinska lepota nije u odrazu, već u onome što ostavljamo iza sebe.


Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR