Glas Javnosti

MEĐU NAJJAČIMA NA SVETU! ‘Čarobna’ halucinogena GLJIVA raste u Srbiji i nosi ime ‘SERBIKA’!  Ima dejstvo kao LSD, ali nema ‘overdoza’ (VIDEO)

Zanimljivosti
Autor: Glas Javnosti

Iako je najsnažnija halucinogena gljiva na svetu “Psilocybe Mexicana”, najrasprostranjenija u Meksiku, po svojstvima sledi je “Psilocybe Serbica”, otkrivena 1969. godine na Tari.

 Dok “Meksikana” sadrži psihoaktivan sastojak “psilocybin” više od 1.4%, naša “Serbika” ga ima i do 1,34 odsto.

Možda se to izmeni jer upotreba psilocibina u terapeutske svrhe ima svetlu budućnost, posebno kada je u pitanju Alchajmerova bolest, degenerativno oboljenje ćelija moždane kore i okolnih struktura, koju karakteriše progesivnost i ireverzibilnost uz oštećenje nervnih ćelija, od koje, prema procenama u svetu boluje oko 35, 6 miliona ljudi.

"Serbika" ne raste po izmetu šumskih životinja, kako se verovalo, već po lišćarskim i četinarskim šumama i terenu koji je bogat steljom, trulom materijom i kompostom, često uz potoke i veoma vlažna mesta. Tako da ćete je retko naći u vašem dvorištu.

-Gljivu Psilosajb serbiku su prvi put opisali mikrolozi Majkl Moser i Egon Horak, međutim, ona nije endemska vrsta za područje Srbije jer je kasnije pronađena i u drugim srednjoevropskim zemljama poput Češke, a gde je opisana pod drugim imenom - Psilosajb moravica, dok naziv Psilosajb serbika po pravilima nomenklature ima prednost, objašnjavaju iz Gljivarskog društva.

Veoma je retka, prilično neupadljiva i teško se nalazi, tako da predstavlja pravi izazov i za iskusnog mikologa da je identifikuje, a kamoli neupućenoj osobi. Ima halucinogena svojstva koja se prema intenzitetu mogu porediti sa dietilamid liserginskom kiselinom, poznatijom kao LSD, koja izvorno takođe potiče od jedne druge vrste gljiva.

Toksičnost psilosibina i zavisnost je izuzetno mala (manja od aspirina), jedini registrovani fatalni slučaj je prilikom unošenja ekstremne doze. Da bi ishod bio smrtonosan, smatra se da unos čiste droge mora biti veći od 19 grama ili da se konzumira svež psilocibin iz gljive u količini koja odgovara telesnoj težini!

Zanimljivo je to što je klasifikovan u listu kontrolisanih supstanci, ne stvara zavisnost ali je opasan kad se kombinuje. Ipak, u Srbiji je strogo zabranjena kako proizvodnja tako i promet i korišćenje halucinogenih gljiva.

Prapočetak korišćenja halucinogenih supstanci nastao je iz potrebe komunikacije sa Bogovima, a pečurke su smatrane svetim elementom i imale su ključnu ulogu  u nastanku religije. Koristili su ih Vikinzi, narodi Sibira, šamani raznih plemena, Asteci i Mazateci i mnogi drugi.

(Glas Javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR