Glas Javnosti

MAKLURA-MAMUTSKA JABUKA: Čest gost naših parkova, ŠUTIRATE JE, a niste znali koliko je KORISNA (FOTO)

Zanimljivosti
Autor: Glas Javnosti

Početkom svakog oktobra, po beogradskim prkovima i dvorištima, mogu se videti neobični zeleni plodovi, puni lepljivog soka, loptastog oblika, što ih čini neodoljivim deci da ih šutiraju, dok lepljivi sok, na užas svih mama, ostavlja teške posledice na obući mališana.

To su plodovi biljke Maklura, poreklom iz Severne Amerike, doneta u Evropu 1818. godine. Mada je neki zovu „Indijanska pomorandža“ ili „Osidž pomorandža“, po imenu plemena koje je drvo maklure koristilo za izradu lukova i toljaga, Maklura pripada porodici dudova.

Foto: Glas javnosti

Raste kao žbun ili stablo, i njeno drvo je čvršće, izdržljivije, i elastičnije od hrastovog. Jedan od naziva je i „mamutska jabuka“, zato što je bila omiljena hrana kosmatih pra-slonova, pronađena u želucima zaleđenih mamuta u Sibiru, Jakutskoj oblasti. Pošto danas više nema krupnih sisara koji slobodno pasu, i kroz izmet raznose seme, maklura se uglavnom više ne može naći na višim nadmorskim visinama.

Zahvaljujući korenu koji seže i do 8 metara dubine, i bodljama na granama, korišćena je za vetrozaštitne pojase, i kao ograda za čuvanje i zaštitu stoke, decenijama pre izuma bodljikave žice. Mnogi joj pripisuju lekovita svojstva u lečenju tumora, reumatizma, i hipertenzije, ali samo posle stručne prerade, pošto sadrži i otrovne alkaloide.

Foto: Glas Javnosti

Pošto svojim mirisom odbija insekte i glodare, čak i na drugim vrstama biljaka u svom okruženju, mnogi koriste njene plodove u kućama i stanovima. Dovoljno je staviti plod maklure u ugao prostorije, ili podnog kuhinjskog elementa, i tako rasterati bube ruse, bubašvabe, i moljce.

(Glas Javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR