Svi mi želimo da dostignemo, a i zadržimo, svoju idealnu težinu – onu kada se osećamo najprijatnije, najlakše, na prvom mestu sebi najlepše, kada sva odeća stoji kao salivena. Međutim, kada i dođemo do cilja, često ne budemo ni svesni toga, a već nam neki novi trend pomuti pamet, pa poželimo da skinemo još koji kilogram. Onda se okrećemo raznim brzinskim dijetama, koje ne daju rezultat, i eto nas u vrzinom kolu. A postoji li uopšte čarobna formula pomoću koje ćemo izračunati u kilogram koliko treba da težimo?
Nutricionista Branka Mirković rekla je za Blic Ženu da postoji, ali napominje da vaga često može da zavara i da i neka mršavica može biti klinički gojazna ako je, na primer, tokom dijete umesto masti izgubila mišićnu masu. Zato osoba koja ima dobar odnos mišića i mišićne mase obično izgleda zdravo i zategnuto, a ona koja ima više masnoće (makar bile i sa manje kilograma) mlitavo i pihtijasto. Tu je i jako bitan indeks telesne masnoće, odnosno odnos naše visine i težine, kao i zdrava ishrana i vežbanje. Međutim, ono što nutricionistkinja posebno ističe jeste to da smo svi mi različiti, da smo prosto drugačije građeni i da ono što je za nekog idealno za drugog je daleko od željenog. Ipak, kilogrami nam mogu okvirno reći da li smo u dobroj formi ili ipak treba da pripazimo kako se hranimo i vodimo li zdrav život.
Nutricionistkinja dodaje i da se pojam o idealnoj težini vremenom menjao, naročito u poslednjih 20 godina, pa se tako danas očekuje da svi budemo vitkiji nego što je nekad bilo poželjno. To se naročito odnosi na one starije – s godinama se gubi mišićna masa, te zato treba postepeno smanjivati i težinu i dnevni unos kalorija.
Žene u tridesetim polako osećaju da im se metabolizam usporava, kilogrami se nešto brže lepe, ali još uvek lako skidaju. Prava mera za vitkije dame u ovim godinama je kada vaga pokazuje 56,5 kg, one srednje građe 62,5, a one prirodno krupnije 68,5. Da bi zadržale tu liniju, ishrana mora biti raznovrsna, ali treba jesti nešto umerenije i lagano smanjiti unos kalorične hrane, masnijih mlečnih proizvoda i poslastica. Obavezna je fizička aktivnost triput nedeljno, i to plivanje i brzo hodanje, kao i umerenija vožnja biciklom.
40–50 godina: 64 kgKada zađu u petu deceniju, naročito nakon 45. godine, žene već treba da drastično smanje unos masnih mesa i mlečnih proizvoda. Kilogrami se lepe preko noći i mnogo ih je teže skinuti nego u tridesetim. Zato treba paziti na ishranu već od 40. jer je metabolizam usporen, te su idealne namirnice nemasno meso, riba, nemasni mlečni proizvodi, dosta svežeg voća i povrća, a što manje hleba, testenine, krompira i pirinča. Vitkije dame bi trebalo da u ovim godinama imaju 58 kg, one srednje građe 64 kg, a one krupnije 70 kg. Da to i postignu, ali i zadrže, pomoći će im joga i plivanje dva do tri puta nedeljno.
Nakon 50. godine većina žena je već u menopauzi. Hormoni i metabolizam su primetno usporeni, pa je zato tada za održavanje stare linije potrebno 350 do 500 kalorija manje u toku dana. Preporučuje se četiri do pet manjih obroka svakog dana, treba smanjiti unos mesa i ribe, a svakodnevno konzumirati nemasno meso i plavu ribu. Poželjni su lajt mlečni proizvodi, a hleb, testenina, pirinač i krompir samo dva do tri puta nedjeljno, i to u mrvicama. Obavezno u toku dana treba jesti manje količine voća i povrća, najbolje kao salatu. Kolači i čokolada dozvoljeni su samo u posebnim prilikama. A da bi vitkije dame u zrelom dobu održale idealnih 60 kg, one srednje građe 66 kg, a one krupnije 72 kg, trebalo bi da svakog dana šetaju, da plivaju i rade jogu i vežbe prilagođene njihovim godinama.
*sve se odnosi na žene prosečne visine 170 cm
Starenjem se gubi mišićna masa, metabolizam se usporava i zato s godinama treba smanjivati unos kalorija .
Koliko kilograma treba da ima žena prosečne visine?Žena prosečne visine 170 cm:
ispod 53,5 kg – nedovoljna težina
od 53,5 do 72 kg – normalna težina
od 72 kg do 86,5 – povećana težina
preko 86,5 kg – prekomerna težina
Gla sjavnosti/K03S