Glas Javnosti

Koje su to posledice i šta se dešava sa morskim životinjama tokom uragana?

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Efekti snažnih nevremena mogu da se osećaju i nakon nekoliko meseci. Uragani su destruktivna sila koja utiče i na podvodni svet u velikoj meri.

Često se u novinama mogu pročitati vesti kako je određeni deo sveta zahvatio uragan. Tom prilikom se uglavnom piše o materijalnoj šteti i o ljudskim žrtvama - ukoliko ih je bilo. Međutim, ono što nikada ne saznamo jeste šta se događalo sa životinjama, pogotovo onim koje su se našle ispod površine vode u trenutku kada je određenu teritoriju zahvatilo snažno nevreme. 


Stručnjaci tvrde da uragani mogu da stvore talase visoke i do 20 m, mešajući hladniju vodu iz dubina sa toplijom površinskom. Ovo uzrokuje nastanak struja koje mogu da pokrenu sedimente na dubinama i do 100 m - region u kom žive mnoga morska stvorenja.


foto:pexels

Ali ukoliko se more uzburka one će preći u dublje i mirnije vode u većini slučajeva, da bi se nakon nekoliko dana kada se stvari "stišaju" opet vratile u svoja prirodna staništa. 


Pojedine studije ukazuju da će ribe i druga morska stvorenja osetiti na osnovu promena pritisaka i temperatura, da je oluja neizbežna. Ukoliko iz nekog razloga oni ove promene ne registruju, ovo može da rezultira njihovom smrću. 

Kaskadni efekti uragana

Talasi i struje koje uragani stvaraju su nepredvidljivi, stoga ukoliko neki od njih zahvati morska stvorenja oni ih mogu naneti u plićake i bare iz kojih nema bekstva. Studije sprovedene nakon uragana Endru iz 1992. godine, sugerisale su da je na ovaj način stradalo skoro 10 miliona riba.


foto:pexels

Pored toga, uzburkani sediment sa dna može da začepi škrge ribama, ili pak, promene u pritisku mogu da poremete nivo kiseonika u njihovoj krvi. 


Olujni talsi takođe mogu da poremete stacionarni morski život, poput trava i korala. Ipak, i pored toga, oni mogu biti korisni, jer mogu doneti hladniju vodu i na taj način da utiču na efekte izbeljivanja korala, ili da ih raznesu dalje. S druge strane, oluje mogu naneti i ogromne količine smeća i otpad u plićake, što je za morski život smrt; ili slatku vodu, koja može da utiče na određene životinje i biljke, koje ne tolerišu tako dobro razlike u salinitetu kao npr. delfini. 


Kaskadni efekti uragana ili snažne oluje su ogromni, i mogu se osećati mesecima nakon događaja. Stručnjaci iz Nase procenjuju da klimatske promene u budućnosti možda neće uticati toliko na njihovu brojnost, koliko na intezitet, što je svakako loše po njih. 



Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR