Glas Javnosti

KAKO SMO KUPOVALI FARMERKE U TRSTU pa ih nove RIBALI U KADI: Ponte Roso bio je 'ROBNA KUĆA' bivše JUGE, sedneš na VOZ i UJUTRU SI TAMO! (VIDEO)

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Bivša Jugoslavija po mnogima je bila zemlja iz snova naših, posebno naših roditelja koji se sa setom prisećaju vremena kada su kao mladi i željni zapadnjačkog luksuza kojim je bivša Juga oskudevala, odlazili noćnim vozom na italijansku granicu, tamo pokazivali čuveni crveni pasoš, i uz "Bon đorno" pili prvi jutarnji espreso u Trstu a onda okrepljeni odlazili u nabavku na trg Ponte Roso.

Kupovalo se i tada skromno, a najprodavaniji artikal na rafovima tršćanskih tezgi, bile su čuvene američke farmerke, Li Kuper ili Levis.

Statistike pokazuju da su kupci iz SFRJ tokom 1977. i 1978. godine trošili između 60 i 65 hiljada para farmerki nedeljno. To je više od tri miliona na godišnjem nivou. Ako znamo da je Jugoslavija imala nešto više od 20 miliona stanovnika, nije teško izvesti računicu, koliko je Jugoslovena ponosno nosilo farmerke iz Trsta.

Bilo ih je doduše u čuvenim komisionima gde se prodavala luksuzna strana roba, ali miris jadranskog mora na odeći donetoj iz Trsta u Beograd, imao je posebnu draž.

Doduše, taj miris nestajao s prvim navlačenjem koje se zbog tesnog kroja izvodilo ležeći i uvučenog stomaka, i potom pranja i ribanja u kadi da bi dobile izbledelu boju.

U Trst se odlazilo i po vijetnamke, džempere, kožne jakne, Zipo upaljače, čak i kafu.

Bila je skoro pa nepisana tradicija da se prvi put u Trst ode vozom. Putovalo se noću do Kopra, a zatim bi hvatali autobus koji je preko granice išao na svakih sat vremena. 

Farmerke i sitnija roba lako se prenosila bez carinjenja.

Ali ako ste donosili veću količinu, računajući da ćete to prodati zasolidan novac kod kuće, onda ste morali da budete dovitljiviji. Ljudi bi oblačili po nekoliko para farmerica i košulja, samo kako bi prošli nezapaženo.

Kasnije su se po varoši beogradskoj prepričavale dogodovštine sa puta, i ko je prošao jeftinije, a ko je uhvaćen na granici sa po nekoliko navučenih farmerki da bi potom bio skinut do gole kože.

Iako danas u svakoj radnji možemo da kupimo farmerke kakve želimo, one tršćanske ostaće onim starijim sugrađanima u lepom sećanju o prošlom vremenu o kojem i danas sa setom govore oni koji su ga doživeli.

(Glas javnosti)

 

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR