Odavno znamo da dugo sedenje može dovesti do ukočenosti zglobova, povećanog rizika od određenih bolesti, pa čak i do skraćenja životnog veka. U stvari, Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da čak četiri do pet miliona ljudi prerano umre svake godine zbog sedentarnog načina života. Promena položaja i odluka da sedimo na podu omogućava nam da potencijalno neutrališemo neke od negativnih nuspojava sedenja u stolici.
U svetu daljinskih upravljača i sve većih tehnološki radnih i mogućnosti za zabavu u kojima se često uživa na kauču, sadašnje generacije sede više od onih koje su im prethodile. Dug vremenski period koji se provodi u sedenju, posebno u istom položaju, može dovesti do bolova u donjem delu leđa, zategnutosti fleksora kuka i može da izazove i druge probleme.
Nasuprot tome, ako redovno sedimo na podu, ne samo da bismo mogli da poboljšamo svoje držanje i fleksibilnost, već i da ojačamo svoje jezgro (core). Dr Matthew Cavanaugh, kiropraktičar iz Luizijane koji je specijalizovan za lečenje bolova u leđima i vratu, primetio je da sedenje na podu uključuje mišiće u jezgru i leđima koji se ne koriste dok sedimo u stolici. Sedenje na podu može čak, tokom vremena, i da smanji bol u vratu, ramenima i kičmi.
– Sedenje na podu pomaže da se spreči pogrbljenje, jer je vaš donji deo leđa prirodno lagano povučen u poduprt položaj kada sedite sa prekrštenim nogama. Ovo pomaže da vaši osnovni mišići budu angažovani i sprečava bolove koji mogu nastati zbog sedenja u nepravilnom položaju – objasnio je dr Cavanaugh.
Pored toga, sedenje na podu zahteva istezanje određenih mišića kako bi nam bilo udobno i kako bismo ostali stabilni, što bi moglo da nam pomogne da tokom vremena povećamo fleksibilnost, dodao je dr Cavanaugh. Takođe možemo da primetimo povećanje obima pokreta i manje bola nego ranije.
Čak i ležanje na podu može ponuditi neke prednosti, rekao je.
– Kao i sedenje na podu, i ležanje na podu može pomoći u poboljšanju držanja dozvoljavajući kičmi da se dekompresuje i oslobodi napetosti, kao i da poveća fleksibilnost u kukovima, donjem delu leđa i zglobovima.
Iako postoje ograničeni naučni dokazi o prednostima sedenja na podu, postoje istraživanja koja pokazuju vezu između dugovečnosti i toga koliko brzo i dobro prelazite iz položaja sedenja na podu do ponovnog ustajanja, odnosno, vašeg rezultata testa sedenje-ustajanje (SRT). Istraživači su otkrili da je za svaki porast od jednog poena u SRT rezultatu osobe došlo do poboljšanja preživljavanja od 21 odsto.
Glas javnosti/T02S