Glas Javnosti

I TATA BI SINE: "Ko to tamo peva" krije TAJNE koje niko nije znao, a OVAKO su nastale čuvene replike

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Legendarno filmsko ostvarenje Slobodana Šijana “Ko to tamo peva” i nakon više od 40 godina iznova nalazi put do novih gledalaca.

Jedan od najpopularnijih filmova jugoslovenske kinematografije iz 1980. godine obiluje legendarnim replikama, a verovatno najviše puta ponavljana među njima jeste ona koju izgovara Pavle Vujisić: "I tata bi sine!"

Međutim, mnogi ne znaju da ova rečenica nije ni trebalo da se nađe u ovom ostvarenju. Božidar Bota Nikolić, koji je radio kao direktor fotografije na ovom filmu, otkrio je svojevremeno da je ljubavna scena Nede Arnerić i Slavka Štimca ubačena naknadno.

- Snimao sam sa Zoranom Čalićem film "Kakav deda, takav unuk", koji je imao pola miliona gledalaca. Predložio sam Kovačeviću i Šijanu da odemo da gledamo šta je to što narod voli. Odbili su moj predlog. Otišao sam u bioskop i konstatovao da je ljubav ono što privlači publiku. Dušku sam rekao da u scenario za film "Ko to tamo peva" mora da ubaci ljubavnu scenu. On je napravio lik Nede Arnerić i Slavka Štimca. Duško je to tek posle napisao i ono čuveno: "I tata bi, sine". Pre toga nije bilo ljubavi u našem filmu – ispričao je svojevremeno Bota Nikolić, a preneo Avaz.ba.


Takođe je zanimljivo da osim ove ubačene scene, postoji i jedna izbačena. Film "Ko to tamo peva" prvobitno je trebalo da ima sasvim drugačiji kraj, ali kako je sniman u vreme kada je preminuo predsednik SFRJ, Josip Broz Tito, poslednja scena je izmenjena.

- Titova smrt nas je sprečila da završimo "Ko to tamo peva". Imali smo u scenariju scenu, kada izađu ona dva dečaka iz autobusa, trebalo je se pojavi nekoliko životinja i da sve liči na scenu apokalipse. Direktor filma je bio u dogovoru sa vlasnikom cirkusa u Italiji, koji dolazi u Beograd i ima dresirane životinje. Umire Josip Broz, zabranjuje se ulaz svim strancima. Mi moramo da završimo film, i on se završava onako kako je završen. To što nije snimljeno kao kraj, to je početak "Andergraunda", ispričao je scenarista Dušan Kovačević u jednoj emisiji, a preneo Alo!

Još neke zanimljivosti u vezi sa kultnim ostvarenjem tiču se samog procesa snimanja filma. Naime, pošto su imali male budžete za snimanje filma, glumci su morali svakog dana da po nekoliko sati putuju na set, jer nije bilo dovoljno novca za smeštaj na lokaciji gde se snimalo. Svakog dana su se okupljali ispred Crkve Svetog Marka odakle su odlazili u Deliblatsku pesčaru, gde je snimljen veći deo filma.

Takođe, svi koji se pojavljuju u filmu, a tumače ljude sa sela, su naturščici. Čovek koji viče čuvenu repliku „Decooo“ je zapravo limar iz sela u kome se film snimao.

Osim pomenute replike, još neke koje se i dan danas koriste su – “Vozi Miško”, “Ne brinite, puška je zakočena”, ali i mnoge druge.

Ovaj kultni klasik koji je u Kanu pre 40 godina osvojio nagradu publike, gledaoci su ponovo imali priliku da vide na jesen 2020. godine u okviru 73. Kanskog festivala. “Kan klasik” tada je predstavio retrospektivu najznačajnijih ostvarenja iz istorije ovog festivala, a reditelj Slobodan Šijan nije krio iznenađenje kada je čuo da će se njegovo ostvarenje ponovo naći na najznačajnijoj filmskoj manifestaciji.

- Vest me je obradovala. Lepo je kad se najznačajniji filmski festival na svetu seti vašeg filma posle 40 godina. To znači da će ga videti veći broj pravih ljubitelja filma u svetu i da film postaje deo jedne prestižne kolekcije kanskih otkrića koju će i mlađi gledaoci želeti da upoznaju - istakao je tada čuveni reditelj, a preneo N1.

BONUS VIDEO: Bogdan Obradović ekskluzivno za "Glas" zašto nije u kontaktu sa Novakom

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR