Prva teorija kaže da su se košulje tako pravile kada su muškarci išli u rat jer im je bilo lakše da izvade oružje i otkopčaju košulju s desne strane, levom rukom, jer je oružje bilo u desnoj ruci.
Postoji još jedna teorija koja kaže da je uzrok ove razlike način oblačenja žena srednjeg i visokog sloja u Evropi. Tokom istorijskih razdoblja, poput renesanse i Viktorijanskog doba, ženska odeća bila je mnogo komplikovanija nego odeća muškaraca - podsuknje, korseti i umetci nošeni na zadnjicama kako bi haljina bila šira.
Dok su bogati muškarci oblačili sami, ženskom delu njihove porodice bila je potrebna pomoć služavki kako bi se obukle, zbog luksuza, a i zbog potrebe. Kako bi se olakšao posao služavkama kod odevanja, krojači su počeli da šiju dugmad na suprotnoj strani, a kada je odeća počela masovno da se proizvodi, dugmad su ostala na levoj strani i postala standard.
Takođe, ima još drugih teorija, poput one koja kaže da žene doje decu na levoj ruci pa im je olakšano otkopčavanje košulje ili koja kaže da je za vreme Napoleona bilo namerno napravljeno da se ženama oteža oblačenje. Ovaj način izrade odeće je sada standard i verovatno se neće menjati.
BONUS VIDEO Fudbalske zvezde u rukama srpske lepotice