Psi su po prirodi drugačiji. Njihovo ponašanje je često nepromišljeno, radoznalo i fizički aktivno. U stanju su da se bez razmišljanja uvale u blato, smeće, barice ili druge prljave površine.
Mačke su, za razliku od njih, gotovo opsesivno uredne. Veći deo dana provode negujući svoje telo. Njihov jezik, prekriven malim kukicama, služi kao prirodna četka kojom uklanjaju dlaku, prljavštinu i masnoće sa svog krzna.
Zbog toga mačke retko imaju jak telesni miris i obično im nije potrebno kupanje sve dok ne naiđe situacija u kojoj ni one ne mogu same da se izbore.
Kupanje mačke postaje neophodno kada dođe u kontakt sa supstancama koje su lepljive, toksične ili neprijatnog mirisa. Ako se, recimo, uvalja u ulje, boju, lepak ili nešto što ne može da ukloni lizanjem, mora se okupati. Slično važi i kada se pojavi neprijatan miris koji ne nestaje. U tim slučajevima nije dovoljno obrisati je – potrebno je temeljno pranje šamponom koji je bezbedan za mačke.
Kupanje je važno i kod mačaka koje zbog bolesti, gojaznosti, starosti ili povreda više ne mogu da održavaju higijenu. One često ne mogu da dohvate zadnji deo tela, pa se tu nakupljaju masnoće, prljavština, pa čak i upale kože. Vlasnik tada mora preuzeti odgovornost i pomoći ljubimici.
Mačke koje imaju kožne bolesti, buve, gljivice ili parazite takođe zahtevaju tretman – ali isključivo po preporuci veterinara. U tim slučajevima koriste se medicinski šamponi i specifični režimi kupanja, prilagođeni zdravstvenom stanju životinje.
Kada joj treba vaša pomoć?Postoje i svakodnevne situacije koje se ne čine dramatične, ali ipak zahtevaju intervenciju. Ako je krzno mačke ulepljeno hranom, blatom ili sopstvenom dlakom, a ona ne uspeva da ga očisti, to može izazvati iritacije kože ili stvaranje čvorova. Tada na scenu stupate vi – ne da biste narušili njenu rutinu, već da biste joj olakšali.
Ono što je posebno važno jeste razumevanje da kupanje treba da bude izuzetak, a ne praksa. Zdrava mačka kojoj nije potrebna pomoć ne bi trebalo da bude izlagana vodi bez potrebe, jer to može izazvati ozbiljan stres. Mačke ne podnose prisilan kontakt sa vodom, naročito ako su iznenađene ili uplašene. Zbog toga je važno znati kako im pomoći, a da ih ne traumatizujete.
Kupanje mačke mora biti pažljivo, nežno i promišljeno. Voda treba da bude mlaka, ni pretopla ni hladna, a prostorija tiha i bez buke. Šampon koji koristite mora biti specijalno formulisan za mačke – nikako ljudski ili pseći, jer može izazvati ozbiljne iritacije kože.
Mačku treba postepeno navoditi na kontakt s vodom, bez sipanja po glavi ili ušima. Pranje treba ograničiti na telo, a posebno nežno čistiti stomak i šape. Nakon ispiranja, treba je pažljivo umotati u peškir i osušiti – ili blago fenirati, ako ne pokazuje strah.
Vrlo je važno nagraditi mačku nakon ovakvog iskustva. Poslastica, maženje ili tiho povlačenje u njen omiljeni kutak pomoći će joj da ne ostane pod stresom i da vas ne percipira kao izvor neprijatnosti.
Glas javnosti/D03S