Glas Javnosti

Ako sušite veš u stanu, odmah prestanite to da radite! Evo i zašto

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Tokom zimskih meseci mnogi su primorani da suše veš u kući ili stanu, čak i ako imaju balkon. Vlažnost je ponekad toliko visoka da se veš napolju ne može osušiti danima, a i u zatvorenom mu treba dosta vremena. Jedno od rešenja bilo bi kupovina mašine za sušenje veša.

Ipak, neka kupatila nisu predviđena za sušilice i u njima više nema mesta ni za šta dodatno, dok neki ljudi jednostavno ne žele da koriste još jedan uređaj. Logično rešenje je prostiranje veša u hodniku. Ali da li je to zdravo i ispravno rešenje? Na prvi pogled praktično, ovo rešenje može ozbiljno uticati na zdravlje i kvalitet života – i to ne na dobar način.

Sušenje veša u stanu povećava vlažnost

Tokom sušenja veša hemikalije iz deterdženata i omekšivača isparavaju u vazduh. Dugoročna izloženost tim isparenjima može iritirati disajne puteve, što je posebno štetno za decu, starije osobe i one sa osetljivim respiratornim sistemom. Osim toga, povećava vlažnost vazduha. Optimalna vlažnost u stambenom prostoru trebalo bi da bude između 30 i 50%. Kada se veš suši u zatvorenom prostoru, voda iz odeće isparava i povećava nivo vlage u vazduhu za čak 30%.

Takođe, vlaga u vazduhu smanjuje efikasnost grejanja. Prema procenama stručnjaka, prostor sa vlagom od 70% zahteva čak 26% više energije za postizanje prijatne temperature.

Pojava buđi

Povećana vlažnost pogoduje razvoju buđi i gljivica, koje se često pojavljuju na zidovima, plafonima ili nameštaju. Buđ, sitni organizmi iz porodice gljiva, raste na mestima sa visokom vlagom i slabom ventilacijom.

Osim što estetski ne izgleda privlačno, njene spore, koje su nevidljive golim okom, lako se šire vazduhom i mogu izazvati respiratorne probleme. Simptomi mogu uključivati curenje nosa, zapušenost, iritaciju očiju, kašalj, bol u grlu, glavobolju i osećaj umora.

Kako rešiti problem vlage u domu?

Kako bi se sprečio razvoj vlage u domu, stručnjaci savetuju nekoliko koraka kojih bi trebalo da se pridržavate.

  • Prašinu treba čistiti jednom nedeljno, uz nošenje zaštitne maske i rukavica.
  • Jastuke i posteljinu treba čuvati pod zaštitnim presvlakama otpornim na prašinu.
  • Tapacirani nameštaj bolje je zameniti plastičnim ili kožnim.
  • Podove treba obložiti parketom, laminatom ili pločicama i održavati vlažnost vazduha između 30 i 50%.
  • Kuhinju, kupatilo i podrum treba redovno provetravati.
  • Filtere u sistemima grejanja i hlađenja treba redovno menjati kako bi se sprečilo nakupljanje bakterija i buđi.

Međutim, za sprečavanje nakupljanja vlage i stvaranje buđi ključna je pravilna ventilacija. Otvaranje prozora može uneti svež vazduh, ali zimi to nije uvek praktično zbog gubitka toplote. Korisno rešenje su ventilacioni sistemi sa povratom toplote.

Kako prepoznati buđ?


Buđ se može prepoznati po nekoliko karakterističnih znakova. Najčešće se pojavljuje kao tamne mrlje ili pruge na zidovima, plafonima, podovima ili drugim površinama. Njena boja može biti zelena, smeđa, crna, plava ili žuta, u zavisnosti od vrste.

Osim izgleda, buđ ima specifičan memljiv, zemljani miris, koji je posebno primetan u slabo provetrenim prostorijama.

Najčešće se javlja na mestima sa visokom vlagom, a materijali zahvaćeni buđi mogu pokazivati promene poput savijanja, pucanja ili ljuštenja.

Ako se mrlja posvetli ili nestane nakon nanošenja kapi izbeljivača, velika je verovatnoća da je reč o buđi. Buđ je često teško uočiti na skrivenim mestima, poput prostora iza kuhinjskih elemenata ili ispod tepiha i dušeka, pa je važno redovno proveravati takve oblasti, naročito u uslovima visoke vlage.

Otvaranje prozora nije uvek najbolje rešenje

Iako se otvaranje prozora često smatra najboljim načinom za provetravanje, zimi može pustiti u dom štetne čestice i zagađenje. Kvalitet vazduha u urbanim sredinama tada je često loš zbog emisija iz saobraćaja, grejanja na čvrsta goriva i industrijskih postrojenja.

Na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) mogu se proveriti trenutne koncentracije PM čestica, posebno PM2.5, koje su dovoljno male da mogu izazvati iritaciju grla, a mogu ući i u pluća.

Glas javnosti /B06S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR