Broj je drastično opao zahvaljujući prekomernom ribolovu i promenama životne sredine u Pacifiku.
Afrički pingvini su na putu izumiranja do 2035. ako se ne preduzmu mere da se osigura njihov opstanak, rekli su aktivisti.
Populacija afričkih pingvina dramatično je opala u poslednjih 100 godina. Početkom 20. veka smatra se da je verovatno bilo nekoliko miliona gnezdećih parova: danas je ostalo manje od 11.000 gnezdećih parova, a populacija i dalje naglo opada.
Prekomerni ribolov i promene životne sredine u Pacifiku doveli su do pada populacije riba poput sardina i inćuna, ostavljajući pingvine da se bore za hranu. Prete im i bolesti, oluje i poplave i zagađenje.
Afrički pingvini su poznati po svojim neobičnim oznakama i karakterističnom zvuku rekanja. Uglavnom naseljavaju ostrva uz obale Namibije i Južne Afrike. Godine 1985. formirali su koloniju u Boulders Biču, u predgrađu Sajmons Tauna u Kejptaunu. Pingvini često pronađu put do grada, a mogu se naći kako se gnezde u baštama, kriju se ispod automobila i gegaju se pored putnika iz Kejptauna.
Uprkos pretnjama sa kojima se pingvini suočavaju, postoji nada za njihov opstanak.
„Ako ribarstvo, južnoafrička vlada, naftne i brodarske kompanije, naučnici, zaštitnici prirode, međunarodni saveznici i javnost rade zajedno, možemo sprečiti da broj afričkih pingvina opada svake godine.
Pingvin se nalazi na listi ugroženih vrsta od strane Međunarodne unije za zaštitu prirode na svojoj crvenoj listi ugroženih vrsta. Do 2035. godine, prema trenutnim trendovima, naučnici kažu da neće biti dovoljno parova za razmnožavanje da bi vrsta nastavila da opstaje u divljini.
Glas javnosti/The Guardian