Glas Javnosti

"ŽABE I NJIHOV ČAROBNI IMUNOLOŠKI SISTEM: Tajna preživljavanja u sopstvenom otrovu

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Možda na prvi pogled deluju ljupko i bezopasno, ali istina je da ove žabe proizvode tako jake neurotoksine da je količina otrova koju jedna jedinka proizvede dovoljna da ubije čak 10 odraslih osoba ili 20.000 miševa.

Žabe otrovnice, koje pripadaju porodici Dendrobatidae, poznate su kao "dragulji prašume" zbog svojih raznolikih, jarkih boja koje su svojevrsni upozoravajući signali za njihove predatore.


Koža ove vrste žaba dolazi u toliko različitih boja i kombinacija i vrlo su sitne, te jesu prijatan prizor, ali ih nipošto ne treba potceniti kao opasne protivnike.

Sa bogatstvom šarenila na svojoj koži, članovi porodice Dendrobatidae privlače pažnju svojom neobičnom lepotom. Pretpostavlja se da su ove različite boje evoluirale kada je Panama bila potopljena pre više od 10.000 godina, prilikom čega su žabe izolovane, razvile svoje karakteristične nijanse.


Naslednici tropskih kišnih šuma Centralne i Južne Amerike, ove žabe prosperiraju u vlažnim, kamenitim uslovima. Iako su veličine od svega 2.5 do 5 cm, ove male žabe nose sa sobom smrtonosnu tajnu. Jedna jedinka može proizvesti dovoljno otrova da ugrozi čak 10 odraslih ljudi ili čak 20.000 miševa!


Njihova jedinstvenost ne završava se samo bojom i veličinom. Ove žabe su retki primeri diurnih žaba, aktivnih tokom dana i noći, olakšavajući naučnicima proučavanje njihovog ponašanja.

U srcu njihove smrtonosne moći leži batrahotoksin, steroidni alkaloid i potentan neurotoksin. Kroz delikatan ples natrijumskih kanala, batrahotoksin izaziva nekontrolisane kontrakcije mišića i oštećuje komunikaciju između nervnih ćelija, što može brzo dovesti do smrti.


Ova porodica žaba intrigira naučnike i zbog činjenice da proizvode batrahotoksin zahvaljujući ishrani. Istraživanja pokazuju da se toksin stvara isključivo kroz ishranu insektima, ali pitanje koji insekti čine ove žabe tako smrtonosnim ostaje misterija.


Jedinstvene strategije preživljavanja ove žabe obuhvataju genetske mutacije na natrijumskim kanalima, sprečavajući toksin da ih ošteti. Takođe koriste "proteinske sunđere" koji apsorbuju toksine, sprečavajući ih da dosegnu mozak i izazovu smrtonosne posledice.

Ova neobična porodica Dendrobatidae ne samo da očarava svojim izgledom, već i otvara vrata dubljem razumevanju evolucije, toksikologije i adaptacija u čudesnom svetu života."

Glas javnosti/nacionalnageografija

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR