Zamorci su veoma ljupki kućni ljubimci, ali bi pre njihove nabavke trebalo da znate nekoliko važnih detalja. Od očekivanog životnog veka do društvene prirode zamoraca, evo 13 važnih podataka koje treba da znate i razmotrite pre nego što dovedete u dom malo morsko prase.
Iako zamorac ne živi ni približno toliko dugo kao mačka ili pas, on je dugoročna obaveza: živi u proseku oko pet do sedam godina, ponekad i duže.
Zamorci su društvene životinje i najsrećniji su u paru, ili društvu više morskih prasića. Ako želite da vaš ljubimac ima društvo, nabavite još jednog zamorca istog pola (kako biste osigurali da ne dobijete neželjeno leglo). Dve ženke ili dva mužjaka sasvim će se lepo slagati. Osim toga, postoje mnoge vrste zamoraca, pa izaberite jednu od sledećih vrsta: "plišani", peruanski, abisinski, himalajski, američki, a postoji i zamorac bez dlake.
Imajte na umu da nemaju svi zamorci isti karakter, pa se neke životinje neće slagati. Ali, ako ih dovedete u dom dok su bebe, biće to najbolji način da se zajedno vaspitaju i druže, mada i odrasli zamorci umeju da se "pristojno ponašaju".
Zamorcima je potrebno mnogo prostora, a većina kaveza koji se prodaju u pet šopovima su premali, posebno za parove. Izrada kaveza u domaćoj varijanti nije težak posao, pa takva varijanta smeštaja morskih prasića može da bude veoma prikladna.
Kavez zamorca mora se čistiti najmanje jedanput nedeljno. Posude za vodu i hranu takođe moraju biti besprekorno čiste, a iz kaveza uklanjajte otpad i obezbedite čistu podlogu.
Zamorac proizvodi 11 pojedinačnih zvukova: zviždi dok iščekuje poslasticu ili traži pažnju, prede kad je srećan, ali ako se naljuti, iznervira ili uznemiri, zamorac će šištati, cvileti ili cvokotati zubima. On ume i da vrisne, u slučaju da se mnogo uplaši. Iako nije toliko glasan da bi nervirao komšije, zamorac koji skiči može da iritira i vas i najbliže susede.
Zamorci u početku mogu biti nervozni, ali uz nežno rukovanje, oni se lako pripitome. Deca treba da budu pod nadzorom odraslih, dok se igraju sa zamorcem, ali je malo verovatno da će doživeti ugriz čak i kad je životinja uplašena.
Zamorac je jedna od retkih vrsta (ljudi su druga) koji ne može da proizvede sopstveni vitamin C, pa ga moraju unositi iz hrane. Odabir kvalitetnih raznovrsnih svežih namirnica i industrijskog hraniva je veoma bitna, ali većina vlasnika daje zamorcima i vitamin C. Tablete vitamina C se smatraju boljim načinom za suplementaciju od dodavanja vitamina C u vodu koju zamorac pije.
Pre nego što krenete u nabavku zamorca, proverite u lokalnim azilima da li ima morskih prasića koje su ostavili bivši vlasnici. Mnogim zamorcima potrebna je druga šansa za život, a zamorci iz prihvatilišta su generalno društveni i opušteni.
Zamorci su aktivni većim delom dana - oko 20 sati. Važno je da imaju dovoljno prostora za igru, trčanje i druženje. Oni ne trče po točku kao hrčci, a vole da budu napolju, kako bi protegli noge i istraživali.
Zamorci se ne penju po predmetima i penjalicama, ali vole mesta u koja će se zavući: skrovišta i tuneli mogu se nabaviti u pet šopovima i postaviti u kavezu.
Ove male životinje imaju odličan sluh i miris, a kad je reč o snalaženju i praćenju dešavanja, oni mogu da vide iznad i iza svog tela, zahvaljujući obliku glave. Obezbedite im vreme izvan kaveza, kao i predmete za igru u kavezu, kako bi mogli da istražuju svoju okolinu i upijaju sve prizore, zvukove i mirise.
Zamorci su inteligentni, pa im je potrebna mentalna stimulacija, inače će se dosađivati. Osim tunela i rampi, obezbedite im igračke za hranjenje koje skrivaju poslastice, kako bi se dodatno zabavili.
Zamorci ne moraju da se kupaju prečesto, jer se uglavnom sami doteruju. Ako imate potrebu da ih kupate, činite to u toploj prostoriji, pomoću šampona za zamorce, u lavabou, sudoperi ili kadi. Navlažite zamorčića, nežno utrljajte šampon i isperite toplom vodom, zatim osušite peškirom i držite zamorca dalje od promaje dok se potpuno ne osuši. Jednom nedeljno četkajte krzno zamorca. Ako dobro brinete o nezi i higijeni zamorca, pomoći ćete u sprečavanju zdravstvenih problema.
Zamorci mogu imati različite zdravstvene probleme: bolesti zuba, skorbut (nedostatak vitamina C), apscese, tumore, gastrointestinalne bolesti, kožne bolesti, respiratorne infekcije, infekcije unutrašnjeg uva i urinarne probleme. Zamorca hranite obrocima bogatim vlaknima i održavajte okolinu bezbednom i čistom.
Glas javnosti T02S