Fenomen poznat pod nazivom zvezdano more uzrokovan je bioluminiscencijom koja se javlja kad određeni mikroorganizmi dođu u dodir sa kiseonikom. Ovi mikroorganizmi ili morski mikrobi zovu se fitoplanktoni i javljaju se u mnogo različitih vrsta - prenosi agroinfo.rs.
Najpoznatiji fitoplanktoni koji stvaraju morsku bioluminiscenciju nazivaju se dinoflagelate. Kako dinoflagelate plutaju, voda koja ih okružuje šalje elektronske impulse oko komore uspunjene protonima koja se nalazi u fitoplanktonu. Tada električni impulsi otvaraju jonske kanale u protonu koji su osetljivi na napon i menja se Ph vrednost u citoplazmi što dovodi do hemijske reakcije koja aktivira protein zvani luciferaza. Do neon plave svetlosti dolazi kad kiseonik dođe u dodir sa kombinacijom luciferaze i luciferina.
Iako dinoflagelate ispuštaju ovu prelepu svetlost, to ne znači da su bezopasne. Neke vrste proizvode toksine koji su opasni po ljude, ribe i druga bića i veruje se da je plava svetlost neka vrsta odbrane od predatora. Ipak, one nisu jedine koje proizvode bioluminiscenciju. Morske životinje poput račića, lignji i riba pecača takođe imaju svoje načine i razloge za proizvodnju svetla.