Glas Javnosti

Porodična letovanja postaju skuplja u Grčkoj, dok je jedna afrička zemlja najjeftinija opcija

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Drugog dana vikenda iza nas, tačnije 25. februara, završen je 45. Međunarodni sajam turizma u Beogradu.

 Ta manifestacija godinama predstavlja najveći i najsposećeniji sajam turizma u regionu, a u sklopu sajamskih dana promovisane su nove destinacije, „first minute“ ponude, smeštajni kapaciteti, kao i brojne turističke atrakcije.


Prema rečima Aleksandra Seničića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA), veće interesovanje pokazali su posetioci i svi budući putnici, u odnosu na domaće turističke agencije.

– Tokom sajamskih dana nije bilo velikog broja turističkih agencija na štandovima jer one ne prepoznaju ekonomski interes sajma. Međutim, na sajtovima skoro svih turističkih agencija postojao je popust tokom svih dana sajma – započinje Seničić.

Kada je reč o najvažnijoj stavki, tačnije popustu na sva letovanja i aranžmane, on se kretao od 10 do 20 odsto, bilo da je na štandu ili na sajtovima svih agencija tokom četiri dana sajma turizma.


Kako sagovornik objašnjava,  interesovanje, ali i potražnja za što jeftinijim aranžmanima, tačnije „first mintue“ ponudama bila je za pet odsto veća tokom oktobra, novembra, decembra nego tokom sajamskih dana, kao i da je to nekako ustaljena praksa.

– Građani koji su mogli da priušte plaćanje letovanja tokom zimskim meseci, ceo oktobar, novembar, pa čak i decembar, imali su popuste i do 50 odsto od ukupne cene. Jedina caka bila je što su morali odmah da uplate kompletan iznos vrednosti aranžmana – kaže direktora Jute.

S tim da plaćanje punog iznosa letovanja nosi rizik od neplaniranih okolnosti, postoji rešenje koje uz minimalnu novčanu nadoknadu otklanja svaki strah ukoliko dođe do otkazivanja uplaćenog aranžmana.

– S tim da se ti „first minute“ aranžmani plaćaju u punom iznosu i do sedam, osam meseci ranije, realno da je može da dođe do onih situacija koje niko ne želi. Prilikom otkazivanja aranžmana, vlasnici apartmana su poprilično rizogorozni, to nisu pravila agencija, što je važno da naglasimo, iako to ljudi uglavnom misle. Vlasnici su ti koji usled otkazivanja mogu da skinu dosta novca, ponegde i skoro ceo iznos uplaćenog aranžamana. Zato je savet da svako uplati dodatno osiguranje od otkaza putovanja, koje iznosi od dva do tri odsto od iznosa celog putovanja. Tako su građani i pored nepredviđenih situacija bezbedni, u smislu da će kompletan novac dobiti nazad – ističe Seničić za Bizportal.

Grčka nešto skuplja ove godine

Ukoliko uporedimo prošlogodišnje cene aranžmana, ove, 2024. godine, evidentan je rast, a sagovornik objašnjava zašto je došlo do toga, kao i koliko će više novca građani morati da izdvoji za letovanje.

Pixabay
foto: pixabay

– Logično je da su usled svih globlanih dešavanja cene morale da odu na gore. Kao i svim sektorima, cene aranžmana su više, pa je tako omiljena srpska destinacija, Grčka, skuplja od 5 do 15 odsto, kada je apartmanski smeštaj u pitanju, dok je hotelski skuplji od 5 do 20 odsto.  Poskupele su i avio-karte, kao i avio-gorivo, prevoz generalno, pa su to sve faktori koji utiču na krajnje formiranje cene. U ovogodišnjem slučaju nešto skupljih aranžmana – objašnajva naš sagovornik.

Ima li novih destinacija na mapi interesovanja domaćih turista?

Teritorijalno najmanja država na afričkom kontinentu, Tunis, beleži sve veći broj turista iz celog sveta, ali i iz Srbije, a upravo je cena letovanja u ovom delu sveta ta koja je zaslužna za veliko interesovanje.

– Srbi traže sigurnost, proverene destinacije bez nekih preteranih istupaka. Retko kad se dešavaju nove destinacije, primer tome bila je ekspanzija interesovanja za letovanje u Albaniji tokom korone, zbog olakšane papirologije i pravila. Eventualno što bih mogao da izuzmem jeste Tunis, koji je ponovo dosta popularan.


 Tunis osamdesetih godina bio hit kod naših građana, da je devedesitih otišao u zaborav, kao i da se od prošle godine ta destinacija vratila na velika vrata.

– Niže cene su razlog zašto je Tunis popularan. Oni prošle godine, za razliku od celog sveta, nisu podigli cene aranžmana. Nižim cenama aranžmana privukli su nove turiste, i upravo zato predstavljaju i možda najjftiniju destinaciju za porodična putovanja. Važan faktor je sigurno što u skoro svim hotelima, deca do 13 godina ne plaćaju smeštaj, što mnogim roditeljima predstavlja veliku novčanu olakšicu 
Za kraj je istakao da su ovogodišnje cene, što se tiče hotelskog smeštaja, on je skuplji od 500 do 800 evra, dok je apartmanski skuplji za 100, do 150 evra.

Glas javnost/B10S 

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR