Glas Javnosti

Prizor za pamćenje: Posle kiše čitav zaliv postaje crven

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Crvenkasto tlo sa ostrva Hormuz u Persijskom zalivu korišćeno je u razne svrhe kroz istoriju – izvozilo se, upotrebljavalo se u kozmetičkoj industriji, za bojenje stakla i keramike, pa čak i za ishranu.

Hormuz je iransko ostrvo koje se prostire na oko 42 kvadratna kilometra i često ga nazivaju „ostrvom duge“ zbog bogate palete boja tla, koje se kreću od jarko žute do intenzivno crvene i tamnozelene, prenosi punkufer.hr.

 

Ostrvo se nalazi oko osam kilometara od iranskog kopna, a posebnu pažnju turista privlači crvena plaža.

Njeno ime potiče od neverovatne boje tla koja je rezultat visoke koncentracije gvožđe-oksida. Ovaj jedinstveni prizor ostavlja snažan utisak, posebno u sunčanim danima, kada je šetnja po suvom crvenom zemljištu nezaboravan doživljaj. Međutim, još spektakularniji trenutak nastaje kada padne kiša – voda se sliva sa obližnjih planina, a zaliv postaje „krvav“.

Zahvaljujući širenju društvenih mreža, snimci krvave plaže i Ormuškog zaliva brzo su postali viralni, izazivajući čuđenje i divljenje širom sveta.

Meštani ovu crvenkastu zemlju nazivaju „gelak“ i koriste je kao začin u svojoj kuhinji. Gelak je ključni sastojak u pripremi jela kao što je crveni soor, u kojem se riba marinira sa korom pomorandže. Ovaj začin ima važnu ulogu u lokalnoj gastronomiji, koristeći se u pripremi i slatkih i slanih jela – od domaćih džemova do tankih kolača zvanih tomši.

Glas javnosti /N01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR