Njihovo godišnje istraživanje sa više od 18.500 stanovnika gradova širom sveta proglasilo je južnoafrički Cape Town najboljim gradom za 2025. godinu, ispred Bangkoka, Njujorka i Melburna. Međutim, filtriranjem istih podataka samo za odgovore osoba mlađih od 30 godina, to jest pripadnika Gen Z generacije (13–28 godina) i mlađih milenijalaca – dobija se drugačija slika.
Glavni grad Tajlanda zauzeo je prvo mesto za 2025. godinu zahvaljujući mladim stanovnicima koji su ga visoko ocenili po sreći, pristupačnosti i kao odlično mesto za upoznavanje novih ljudi. Mladi stanovnici Bangkoka su češće nego bilo gde drugde rekli da je njihov grad idealno okruženje za sticanje prijatelja.
Osim toga, Bangkok nudi i mnoge druge prednosti. Tajlandska prestonica „ispunjava sve kriterijume za sjajan grad: poznata po ljubaznosti, bogata kulturom i puna ikoničnih mesta poput hrama Wat Arun i Velike palate“, naveo je Time Out u januaru.
Melburn je na listi za mlađe od 30 zauzeo drugo mesto, dva mesta iznad svoje pozicije na multigeneracijskoj listi. Skoro četiri od pet mladih Melburnčana opisalo je svoj grad kao raznolik i inkluzivan, a impresivnih 96% pohvalilo je njegovu umetničku i kulturnu scenu. Više od 90% je takođe ocenilo kvalitet života u gradu kao „dobar“ ili „neverovatan“. Grad je dom i najkul ulici po izboru Time Out-a za 2024. — Melbourne High Street, hvaljenoj zbog „fantastičnih restorana, skrivenih barova, muzičkih prostora uživo i butika“.
Cape Town je zauzeo treće mesto na listi za mlađe od 30 godina, posebno visokih ocena za lepotu — grad na obali sa spektakularnim Pogledom na Table Mountain — i za jeftine izlaske. Tri od četiri mlade osobe reklo je da su pića u izlasku tamo pristupačna.
Njujork, na četvrtom mestu, mladi su najčešće opisivali kao „uzbudljiv“. Takođe je hvaljen zbog pešačke pristupačnosti i, očekivano za grad koji nikada ne spava, živahnog noćnog života.
Kopenhagen je bio deseti na multigeneracijskoj listi, ali se popeo na peto mesto kod mlađih od 30. Osim dobre hrane i prijateljske atmosfere, više od polovine mladih reklo je da je to lako mesto za pronalazak ljubavi.
Barselona je bila 17. na opštoj listi, ali je kod mladih zauzela šesto mesto. Osim poznatog noćnog života, grad je izjednačen sa Melburnom po najvišim ocenama za raznolikost i inkluziju — 77% mladih stanovnika dalo je pozitivne ocene.
Edinburg je na sedmom mestu zahvaljujući svojoj pristupačnosti pešacima, zelenim površinama i blizini prirode. Gotovo 95% mladih ceni mogućnosti za aktivnosti na otvorenom.
Meksiko Siti, osmi, drugo je najpristupačnije mesto za život mladima (nakon Bangkoka), sa 69% onih koji ga ocenjuju visoko po pitanju troškova. Takođe je četvrti najsrećniji grad za 2025. preko svih generacija.
London je tek 45% mladih ocenilo kao pristupačan, ali grad ipak zauzima deveto mesto zahvaljujući bogatoj kulturnoj ponudi, uključujući mnoge besplatne sadržaje, i raznovrsnoj gastronomiji.
Šangaj zatvara top 10. Mladi su ga najčešće opisivali kao moderan grad, a posebno su ga visoko ocenili za javni prevoz (96%) i ukupnu sreću (84%).
Bangkok, Tajland
Melburn, Australija
Cape Town, Južna Afrika
Njujork, SAD
Kopenhagen, Danska
Barselona, Španija
Edinburg, Škotska
Meksiko Siti, Meksiko
London, Engleska
Šangaj, Kina
Sidnej, Australija
Peking, Kina
Pariz, Francuska
Tokio, Japan
Berlin, Nemačka
Sevilja, Španija
Čikago, SAD
Chiang Mai, Tajland
Prag, Češka
Lisabon, Portugal
Glas javnosti /B09S