Na području grada Faro preovladava izrazito sredozemna klima, nalazi na Atlantskom okeanu, ali od otvorenog mora odvojen lagunom Rija Fromoza
Grad je i istorijsko središte oblasti Algarve, poznate, sa jedne strane po dugim peščanim plažama zlatnog odsjaja i belim kućama u pozadini, sa druge strane je moćni Atlantik zapljuskuje talasima, dok se u zaleđu nalazi niska i plodna priobalna ravnica.
U okolini grada nalazi se dosta plaža, a ko želi malo više adrenalina na odmoru, izbor je veliki: jedrenje, surfovanje, ronjenje ili skijanje na void, ali i sama gradska plaža Praia de Faro nudi uživanje i veoma je lepo uređena sa brojnim pomoćnim objektima, tako da posetioci mogu da se opuste.
Na plaži se nalaze i brojni restorani, kafići, kao i barovi, i u njima se može uživati u sjajnoj hrani, i osvežavajućem piću, a u blizini grada nalazi se još nekoliko popularnih plaža. Jedina “mana” letovanja u Farou je malo hladnija voda okeana na koju se nije teško navići.
Idealano mesto za odmor za celu porodicu, jer nama ekstremnih tempetarura, a oblast je poznata po mnoštvu lepih hotela i mnogobrojnim restoranima. U okolini grada je mnogo golf terena i veliki broj argela te možete naučiti jahanje, a u blizini se nalazi nacionalni park, udaljen je od grada Faro oko 60km.
Kako je Faro grad turizma ima aerodrom, luku, marinu i železničku stanicu što ga čini veoma dostupnim turistima, a ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svetu sećaju ga se kao jednog od domaćina Evropskog prvenstva u fudbalu 2004. godine.
Vremenska razlika u odnosu na Srbiju je -1 sat.
Državljani Srbije mogu da uđu u Portugaliju uz negativan PCR test, ne stariji od 72 sata ili uz brzi antigenski test ne stariji od 48 sati, koji je u skladu sa standardima Komiteta EU za zdravstvenu bezbednost. Za decu do 12 godina starosti ne postoji obaveza prezentovanja testa.
Svi putnici koji dolaze u Portugaliju pre puta treba da popune formular koji je dostupan na internetu. Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci.
Ko voli klasične turističke obilaske valjalo bi da vidi Kapelu kostiju (Capela d’Ossos) koja je zaista nesvakidašnji prizora. Izgrađena je tokom devetnaestog veka, na zidovima ima načičkane lobanje i kosti preminulih, što onima koji su videli nišku Ćele kulu nije tako šokantno.
A tu su i “Se” katedrala koja je nekada bila džamija, a svoju današnju funkciju dobila je nakon proterivanja Mavara iz grada, crkva “Igreja de Sao Franciso” posvećena životu svetog Franje Asiškog, muzej “Municipal”, smešten u konvertovanom manastiru, prvobitno sagrađenom u šesnaestom veku.
Stari grad nudi posetiocima uživanje u dugoj istoriji i graditeljstvu grada. Ovde se mogu videti radnje i tezge sa rukotvorinama, a za one koji nisu za šetnje tu su kafići za pravo uživanje.
Loule je selo smešteno odmah do grada gde treba posetiti mavarsku tvrđavu, koja je danas istorijski muzej.
Mnoga od zdanja vuku svoje korene iz vremena mavarske vlasti nad Farom, a regija Algarve bila je mesto odakle su kretale neke od najpoznatijih ekspedicija za istraživanje Novog sveta te je ovo mesto duge prošlosti, i brojnih kuturno-istorijskih znamenitosti.
Rećiće vam da je područje Faroa naseljeno još u vreme praistorije, da se u gvozdenom dobu tu nalazilo se naselje Ossónoba. Rimskim napuštanjem Iberijskog poluostrva Faro je doživeo istu sudbinu kao i drugi gradovi I bio je žrtva varvarskih upada, a posle toga je imao teško razdoblje ranog srednjeg veka, kada se smenilo više vladara, te da je konačno došao ponovo u hrišćanske ruke 1249. godine. Nekoliko puta je grad menjao ime, pa se najpre zvao Santa Maria, a potom Harun, ali sve to i još mnogo više čućete od lokalnih turističkih vodiča, pa da ne kvarimo...
(Glas javnosti)