Glas Javnosti

JEDINSTVENA LEPOTA SRBIJE Jedan je od najlepših fenomena u Evropi, a od pogleda zastaje dah (FOTO)

Putovanja
Autor: Glas javnosti

Kameni lukovi u kanjonu reke Vratne su jedinstvani fenomen koji bi svako trebalo bar jednom u životu da vidi, a planina Miroč će ljubitelje prirode zadiviti – više nego miročki sir. To je neobičan i redak prirodni fenomen impozantnog izgleda i grandiozne veličine.

Zbog svoje nepristupačnosti i zapanjujuće lepote, kanjon Vratne je zaista pravi izazov za sve ljubitelje adrenalina i neobičnih destinacija, ali se zbog, još uvek, netaknutih dragulja prirode vredi potruditi.

Kanjon Vratne se nalazi u istočnoj Srbiji i pripada Negotinskoj krajini, a obavijen velom tajnovitosti i misterije, ali i skrajnut sa puta od očiju javnosti i oduvek je golicao maštu mnogima.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

Nad rekom Vratnom, na dužini od tri kilometra, formirana su tri pomenuta prirodna kamena mosta. Pored toga što je geomorfološki fenomen, ove prerasti u kanjonu Vratne su stavljene pod zaštitu još davne 1957. godine, a uredbom Vlade Srbije iz 2014. godine ova oblast proglašena je spomenikom prirode, ali su i na ama baš svakom spisku prirodnih čuda.

Iz Beograda se najbrže stiže dunavskom magistralom preko Donjeg Milanovca i potrebno je oko 3 i po sata vožnje.

 

U zavisnosti kojim putem ste se opredelili da dođete do Vratne, očekujte u manjoj ili većoj meri ne baš najbolji put. Najlošiji je preko Slatine, ali stigne se bez većih problema.

Sa magistralnog puta, kod obeležene raskrsnice, skrećese prema selu Vratna i vrlo brzo stiže do kraja puta, na parking kod istoimenog manastira.

Foto: Wikipedia/Crni bombarder

Od mesta do kog je moguće prići kolima do početka spomenika prirode “Prerasti u kanjonu Vratne” vodi dobra zemljana pešačka staza, obeležena i markirana tako da je nemoguće izgubiti se i ne doći do cilja. Na cilju ćete videti table koje će vas uputiti na ono zbog čega ste došli, a to su Suva prerast, Velika prerast i Mala prerast, koje zajedno čine prerasti u kanjonu Vratne

Reka Vratna izvire na planini Veliki greben iznad Donjeg Milanovca i teče svojim tokom dugim 26 kilometra dok se ne ulije u Dunav, čime postaje njegova desna pritoka. Vratna svojim tokom useca kanjon, a tokom leta, kada je u njoj manje vode, ponire i na nekoliko mesta, te potom ponovo izvire na površinu. Naziv je dobila baš po prerastima koje podesećaju na vrata.

 

Nije samo reka dobila naziv po njima, već i istoimeno selo, kao i manastir Vratna. Mmanastir, skriven u vrletima i krasu, podigao je Sveti Nikodim Tismanski, rumunski kaluđer u 13.veku. Ni ovaj, sada ženski manastir, nije izbegao sudbinu mnogih sličnih zdanja, te je rušen i obnavljan nebrojeno puta.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

Uz table sa mapama i informacijama, staza kreće udesno od manastira. Dobro su obeležene, a postoje i putokazi na pojedinim mestima. Pešačeći kroz gustu listopadnu šumu polako zaranjate u carstvo prave vlaške magije, ali o tome nešto kasnije.

Već posle petnaestak minuta je jasno da se nalazite na nesvakidašnjem mestu i da je pred vama prizor od kojeg zastaje dah.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

O tome kako je nastao jedan od najsjajnijih bisera Negotinske krajine, postoji nekoliko teorija.

 

Foto: Wikipedia/Crni bombarder

Prvi detaljan opis priredio je čuveni balkanolog, čuveni austrijski putopisac Feliks Kanic, nazvavši prerasti Vratne: “delom erozije i lepim krečnjačkim scenarijom”.

Ipak, prvo naučno istraživanje i najprihvaćnije objašnjenje nastanka ovog fenomena, dao je Jovan Cvijić 1895. godine.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

Ova tri prirodna fenomena istočne Srbije ne samo da su najviši kameni lukovi u Evropi, već i jedinstveni u svetu… Pored Srbije, njima se mogu pohvaliti još samo Slovenija, Francuska i Kolorado (SAD).

Visina kapije Male prerasti dostiže fascinantnih 34 metra, dok su izmerena dužina 30, i širina 15 metara. Nešto manju visinu ima Velika prerast, koja se zajedno sa Malom naziva manastirskom kapijom. Suva prerast ima visinu od 20 metara, najnepristupačnija je i najmlađa, ali ujedno i najlepša i najizazovnija za istraživače.

 

Odmah posle Velike prerasti i lepog drvenog mostića, postoji obeleženo skretanje za vidikovac sa kog se vidi kao na dlanu kanjon Vratne, manastir i okolni vrhovi.

Velika prerast je ona “glavna”, koju ćete često viđati na instagramima. Većina posetilaca ode pravo do nje i ostale prerasti ih ne zanimaju, što je čudno jer do prerasti Vratne nije baš kratak put – odakle god da se kreće.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

Koliko je ceo ovaj kraj zanimljiv govori i podatak da su u blizini Suve prerasti otkrivene tri neistražene pećine. Kažu da je jedna najduža, druga obiluje tunelima i hodnicima, a da u trećoj se nalazi jezero.

Reka Vratna je, pored toga što je bogata prerastima, bogata i biljnim i životinjskim svetom. U vratnjanskom lovištu žive jeleni lopatari i mufloni, 57 vrsta ptica, deset vrsta slepih miševa, vidre, jazavci, stepski tvorovi, kune i mnoge druge životinje kao što su srndaći, zečevi, lije i divlje svinje. U blizini se zanimljiva lovačka kuća, a nedaleko i lovište sa velikim stadom muflona.

Foto: Wikipedia/Crni bombarder

Duž reke ima i pregršt biljnih vrsta od čega samo 24 vrste drveća. Orah, bukva, javor, jasen – svega ima, a ima i 170 vrsta zeljastih biljaka.

Upravljač zaštićenog područja, JP Srbijašume, u martu 2019. godine doneo je Odluku o naknadama za korišćenje zaštićenog područja Spomenik prirode “Prerasti u kanjonu Vratne” i odredio naplatu ulaza, odnosno korišćenja zaštićenog područja, tako da je cena ulaza određena da bude 100 dinara za odrasle i 50 dinara za decu od 8 do 18 godina.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Манастир Вратна (@manastirvratna)

Istom odlukom određena je naknada od 2.000 dinara za fotografisanje ili snimanje zvuka, dok je snimanje igranih filmova 12.250 dinara, snimanje dokumentarnih filmova je 5.000 dinara, a snimanje reklama 20.000 dinara, pri čemu se sve navedene cene odnose na dan snimanja.

 

Ove gorostasne kamene kapije Vratne od davnina zauzimaju posebno mesto u vlaškoj mitologiji i takve su, da same po sebi položajem, nastankom i monumentalnošću privlače pažnju, nije čudno što se za njih vezuju i mnogi magijski rituali.

Veruje se da su to portali i predstavljaju konekciju sa drugim svetovima, sa drugim dimenzijama. A demoni koji vrebaju sa druge strane kapije, samo usled dobro izvedenih magijskih obreda, najčešće tamo i ostaju.

Svejedno da li u to verujete ili ne, ali kada posetite ovaj fenomen prirode, bez sumnje ćete i shvatiti koliko je zapravo priroda neverovatna.

Foto: Wikipedia/Crni bombarder

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR