Povezanost u kojoj majčino telo proizvodi najkvalitetniju hranu koja je prilagođena bebama od prvog dana života. To je nastavak veze od prvih 9 meseci trudnoće i jedinstven je način stvaranja veće bliskosti, utehe i razvoja kako za mamu tako i za bebu.
Od čega se sastoji mleko za bebe i kada započinje njegova proizvodnja? Kakav je psihološki efekat dojenja i kako to utiče na razvoj bebe iz nedelje u nedelju?
Zbog čega je mleko za bebe toliko posebno?
Od trenutka začeća telo majke započinje sa ubrzanom pripremom za zdrav razvoj ploda i kasniju podršku dojenju putem pripreme mlečnih žlezda i početak proizvodnje mleka još i tokom trudnoće.
Mleko za bebe nema neuobičajen sastav, ali je posebno to što se proizvodi u količinama i nutritivnim potrebama koje odgovaraju za pravilan razvoj bebe iz nedelje u nedelju. To znači da se beba hrani optimalnom količinom svežeg mleka koje je idealne temperature i savršenog sastava i ukusa pri svakom obroku.
I pre porođaja dolazi do započinjanja laktacije, a iz grudi prvo curi kolostrum - prva hrana novorođenčeta koja će mu preneti antitela koja će zaštiti bebu i doneti pravilan razvoj sopstvenog imuniteta. Uz to, mleko za bebe obezbeđuje pravilan razvoj crevne flore kod deteta, sprečava razvoj alergija, a podstiče razvoj svih organa i naročito razvoj mozga.
Sastav mleka za bebe će odgovarati nežnom sistemu organa za varenje pa će grčevi biti blaži, a beba naprednija i veselija.
Trudnoća po nedeljama i formiranje majčinog mleka
Odmah po začeću u telu majke dolazi do brojnih hormonalnih promena, a jedna od njih je i priprema grudi za proizvodnju mleka.
Ako se posmatra trudnoća po nedeljama, već u prvom tromesečju mlečne žlezde započinju sa ubrzanim razvojem, a grudi svakim mesecom postaju oblije i punije.
Neke buduće mame imaju potpunu laktaciju i pre porođaja, a svakako je normalno da se pojavljuje kolostrum i postepena pojava mleka čak i u drugom tromesečju. Ako se posmatra trudnoća po nedeljama to može biti i pre dvadesete sedmice i svako tokom devetog meseca. Ipak, sve do porođaja grudi ne treba izmazati niti masirati jer je to stimulacija za još veću proizvodnju što u trudnoći nije potrebno.
Psihološka i fiziološka veza mame i bebe
Dojenje nije samo fiziološka potreba već i čvrsta veza poverenja i ljubavi između mame i bebe.
Bebe svojim refleksom sisanja podstiču grudi na proizvodnju mleka i tako telu majke signaliziraju koje količine su neophodne, a tokom tog perioda beba zadovoljava i potrebe za nežnošću, maženjem i zaštitom.
Tokom dojenja se otpušta i oksitocin – hormon koji pomaže da se materice vrati u prvobitan položaj i blagotvorno deluje na telo žene. Istraživanja kažu da se dojenjem snižava krvni pritisak i sprečava razvoj brojnih bolesti.
Dojenje je prirodan čin hranjenja novorođenčeta i važno je podsticati ga kao normalnu potrebu i odnos mame i bebe.
Majčino mleko sadrži vitamine, minerale i hranljive nutrijente koji se prilagođavaju bebinom uzrastu i njenim potrebama. Dojenje obezbeđuje pravilan razvoj deteta i dobar osnov za dalji napredak u odrastanju. Uz to, predstavlja i nastavak važne veze između mame i bebe za lakše navikavanje na promene koje se događaju. Dojenje je zbog svega toga prvi izbor i najbolja opcija hranjenja bebe i dece u prvih 6 meseci života.