Glas Javnosti

Zašto bi deca trebalo da provode više vremena sa roditeljima nego sa vršnjacima?

Porodica
Autor: Glas javnosti

U knjizi "Dva sveta detinjstva" iz 1970. godine istraživanje naglašava da deca koja provode najviše vremena sa svojim vršnjacima mogu upasti u nevolje.

Pitanje koje se postavlja jeste koliko je zapravo potrebno da deca neprestano provode vreme sa svojim vršnjacima, i može li to dugoročno biti štetno?

Autori psihijatar Gabor Mate i psiholog Gordon Neufeld u knjizi "Budite tu za svoju decu" nude perspektivu o tome kako roditelji mogu pomoći svojoj deci da se razvijaju, istovremeno održavajući snažan odnos sa njima.


Tekst naglašava da kada vrednosti nametnute od strane vršnjaka postanu važnije deci od vrednosti, identiteta i kulture koje su roditelji pokušali usaditi, mogu nastati problemi. Autori ističu važnost roditeljske podrške i emocionalne stabilnosti u detetovom životu.


Druženje sa vršnjacima može imati pozitivne efekte ako doprinosi stvaranju odgovornih članova društva. Međutim, tekst postavlja pitanje da li previše naglaska na vršnjačkim odnosima može dovesti do promene prioriteta i vrednosti kod dece.

Autori upozoravaju na rizike koje može doneti preterano vezivanje za nezrele vršnjake, ističući da stabilnost deteta može prvenstveno proizaći iz odnosa sa roditeljima i drugim odraslima. Takođe, ukazuju na prirodne borbe za dominaciju među decom, te kako dete sa čvrstim vezama sa roditeljima može odupreti tim izazovima.


Na kraju, tekst naglašava važnost roditeljske prisutnosti i podrške kao ključnog faktora u detetovom emocionalnom razvoju, pozivajući roditelje da budu osobe kojima će deca potražiti podršku u teškim trenucima.

Zajedničko jutarnje maženje u krevetu, porodični obroci, izlasci i odmori koje delite samo sa svojom decom - sve ove aktivnosti imaju značajan doprinos izgradnji snažnih veza među članovima porodice. Osim što stvaraju nezaboravne trenutke, ove zajedničke aktivnosti pozitivno utiču na psihičko zdravlje dece.


Važno je biti tu za našu decu, a ova prisutnost ne znači nužno manje postavljanja granica ili izostavljanje odgovornosti u odgoju. Umesto fokusiranja na kratkoročne pobede kroz kazne, predlažemo da odaberete svoje bitke pažljivo. Mentalno udaljavanje deteta od vas može se desiti kada se oslanjate isključivo na kazne, umesto da gradite povezanost kroz zagrljaje i emotivnu podršku.


Glas javnosti/D06H 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR