Dobra vest je da određeni nivo stresa ne utiče na bebu, jer sama posteljica proizvodi enzime koji štite plod od previše kortizola – hormona koji se luči u stresnim situacijama. Uobičajeni stresovi na poslu, u porodičnim odnosima, u saobraćaju, ili ostali svakodnevni stresovi sigurno neće uticati na bebu.
Stres u trudnoći je normalna pojava. Trudnoća je period kada se naše telo menja, hormoni utiču na naše raspoloženje, a svesni smo da nas očekuje velika promena kada se dete rodi. Zbog toga nije čudno što su osećanja žene pomešana i promenljiva – od velike radosti koju pruža privilegija da se na svet donese novi život, do brige i strepnje kako će sa svim izazovima izaći na kraj. Može se, dakle, reći da je izvesno stanje stresa u trudnoći neizbežno i potpuno normalno.
Sa mnogo strana stižu saveti kako u trudnoći treba izbegavati stres, kako stres loše utiče na bebu i slično. Dobra vest je da normalan, svakodnevni stres koji osećamo ne može da naškodi ni nama ni detetu. Mi smo sposobni da izdržimo daleko više od toga. Dakle, ne treba da se osećamo krivima ili zabrinutima ako nismo u svakom trenutku smirene, zadovoljne i srećne. Ništa nam neće faliti od malo stresa.
Trudnica zna da je pod stresom kada ima osećaj nelagodnosti i težine u trbuhu ili karlici, mučninu, zatvor, umor, bolove u leđima, promene raspoloženja, strah od porođaja i slično.
Simptomi stresa u trudnoći su umor, problemi sa spavanjem, glavobolja, a kod dugotrajnog i/ili jakog stresa viši krvni pritisak, slabljenje imuniteta, anksioznost i depresija…
Sva istraživanja govore da je vrlo važno da majka svoju bebu nosi u što većem miru. Beba može da čuje majku. Pošto funkcionišu kao jedan organizam, svi hormoni sreće i hormoni stresa utiču i na malo biće koje se tek razvija. Ozbiljan i dugotrajan stres može dovesti do prevremenog porođaja i do rađanja beba s nižom telesnom masom.
Kod stresnih situacija pomaže muzika. Uživajte u omiljenoj muzici – otkrivajte i novu! I beba u stomaku voli muziku i uživa. Kada osetite da niste raspoloženi, da vam dolaze ne baš prijatne misli, prekinite taj momenat neprijatnosti! Pustite muziku!
Donesite odluku u sebi da ćete uvek kada osetite nespokojstvo i napetost to stanje prekinuti. Pomilujte stomak, setite se divnog bića koje je u vama i pustite muziku! Čulo sluha kod deteta razvija se već oko 25. nedelje trudnoće. Beba kojoj je mama pevušila dok je još bila u stomaku, lakše će se umiriti pevušenjem i kasnije, prepoznavajući umirujući majčin glas i melodije…
Pomaže i dovoljno odmora, sna i lična nega (nega tela, masaža, kupka…). Takođe, pravilna ishrana, fizička aktivnost, izbegavanje ljudi sa negativnom energijom.
Naučite da se suprotstavite svima koji od vas zahtevaju previše, bez obzira da li se radi o radnom mestu ili o porodici. Naročito izbegavajte zadatke sa kratkim rokovima, jer je to veoma čest uzrok stresa. Naučite da odvajate bitno od nebitnog i ne budite perfekcionista. Roditeljstvo zahteva uvid u širu sliku i odricanje od beznačajnih sitnica. Kada se rodi beba, potrebno je svoju energiju usmeriti na najvažnije stvari.
Priprema za porođaj: Pripremite se za porođaj, dojenje i prve mesece kada dođe beba. Dobar trening uvek pomaže da što efikasnije odgovorimo svakom životnom izazovu.
Glas javnosti/N01S