Deca se mogu žaliti na bol u uhu zbog:
Šta može pomoći detetu sa bolom u uhu da se oseća bolje?
Šta tada uraditi, s obzirom da se taj bol javlja obično noću?
"Znam da obično izgleda veoma stresno - kako za roditelje, tako i za dete, taj noćni "napad" bola kod upale uva. Međutim, preporučila bih da se prvo preduzmu neki koraci, koji obično dovode do trenutnog olakšanja, da se sačeka jutro, a onda obavezno ode kod lekara. Detetu prvo treba očistiti i isprati nosić. Zatim mu staviti kapi ili sprej koji sadrži vazokonstriktor - supstancu koja sužava proširene krvne sudove u nosu, koji doprinose zapušenju nosa "u dubini" (kao, na primer, Efedrin od 0,5 odsto, Adrianol T, Olynth…). A onda detetu obavezno dati odgovarajuću dozu leka protiv bolova (ibuprofen - Brufen sirup ili Paracetamol). Nakon svih ovih sprovedenih koraka, budite uz dete i već nakon 15 do 20 minuta bi trebalo da dođe do olakšanja. U svakom slučaju, sutra se obavezno treba javiti pedijatru u domu zdravlja, a onda sa uputom doći kod ORL specijaliste." - ističe otorinolaringolog dr Sandra Stojanović.
Pozovite odmah doktora ako ste pokušali sa merama kućne nege i čini se da se stanje vašeg deteta ne poboljšava, bol je jak ili je bol počeo nakon povrede. Takođe pozovite ako:
"Ukoliko pomenuta procedura ne pomogne - sve bolnice koje imaju ORL odeljenja ili klinike, imaju i dežurstva. U Beogradu su to: Kliničko-bolnički centar "Zvezdara", Kliničko-bolnički centar "Dr Dragiša Mišović", Zemunska bolnica, kao i Klinički Centar Srbije u Pasterovoj ulici." - objašnjava dr Sandra Stojanović, otorinolaringolog.
Da li se bolovi u ušima mogu sprečiti?
Ove stvari mogu pomoći u sprečavanju bolova u ušima: