Glas Javnosti

Šta roditelji treba da znaju kada su u pitanju alergijske reakcije i kožne bolesti kod dece?

Porodica
Autor: Glas javnosti

U poslednjih nekoliko godina zabeležen je primetan porast kožnih oboljenja kod dece svih uzrasta

Koža je najveći organ ljudskog tela, ali kod dece ona ima još jednu važnu ulogu – štiti njihovo krhko telo u trenutku kada imuni sistem još nije potpuno razvijen. U poslednjih nekoliko godina, zabeležen je primetan porast kožnih oboljenja kod dece svih uzrasta, naročito u urbanim sredinama. Iako je pojava pojedinačnih osipa, crvenila ili blažih iritacija normalna tokom odrastanja, sve je češći slučaj da se kod dece razvijaju hronični problemi sa kožom koji zahtevaju dugotrajno lečenje i stalnu pažnju roditelja.

U središtu pažnje su alergijske reakcije koje se javljaju kao odgovor na brojne faktore iz okruženja, ali i promene u načinu ishrane, stres, pa čak i sve prisutniji zagađeni vazduh.


Učestala oboljenja kože kod dece i kako ih prevenirati

Deca najčešće oboljevaju od ekcema, kontaktnog dermatitisa, urtikarije, seboreičnog dermatitisa i pelenskog osipa. Ova oboljenja su najčešće praćena crvenilom, svrabom, perutanjem, pa i pucanjem kože, što može dovesti do bola, infekcija i poremećaja sna. Prevencija zahteva pažljiv pristup i svakodnevne navike koje će umanjiti izloženost iritansima.

Prvi korak je upotreba preparata za negu koji su testirani, bez parabena, mirisa i agresivnih sastojaka. Korišćenje blagih sapuna, losiona sa neutralnim pH vrednostima i redovno hidriranje kože može pomoći u očuvanju kožne barijere. Takođe, roditelji treba da obrate pažnju na ishranu jer deficit određenih vitamina, naročito vitamina D, cinka i omega-3 masnih kiselina, može negativno uticati na kožu. Posebno treba izbegavati pranje odeće deteta deterdžentima sa jakim mirisima i koristiti hipoalergenske varijante namenjene deci.

Atopijski dermatitis – hronična boljka najmlađih

Jedno od najčešćih i najupornijih kožnih oboljenja kod dece jeste atopijski dermatitis. Ova hronična zapaljenska bolest kože često se pojavljuje još u prvim mesecima života, a njeni simptomi se mogu pogoršavati u epizodama koje traju danima, pa i nedeljama. Karakterišu ga suva koža, svrab koji postaje intenzivniji noću, i crvene, upaljene regije koje mogu da se perutaju ili pucaju. Najčešće se javlja na licu, pregibima ruku i nogu, a kasnije se može proširiti i na druge delove tela. Iako tačan uzrok nije potpuno poznat, nasledni faktor igra važnu ulogu, a okidači mogu biti alergeni iz hrane, grinje, prašina, polen, pa i stres.

Lečenje atopijskog dermatitisa podrazumeva kombinaciju hidratacije kože, izbegavanja poznatih alergena i, po potrebi, upotrebu medicinskih krema – od emolijenasa do blagih kortikosteroida, u skladu sa preporukom dermatologa. U novije vreme sve se više koristi i fototerapija, kao i specijalni probiotski preparati koji podržavaju imunitet iznutra.


Prirodna podrška zdravlju kože: snaga divljeg origana

Roditelji sve češće traže rešenja u prirodnoj medicini kako bi pomogli svojoj deci na nežan i bezbedan način. Među prirodnim rešenjima, ulje divljeg origana se izdvojilo kao izuzetno moćno sredstvo zahvaljujući svom antibakterijskom, antigljivičnom i protivupalnom dejstvu. U

razblaženom rastvoru, može se pažljivo nanositi na kožne promene, naročito kod blažih oblika ekcema i crvenila, čime se ublažavaju simptomi i podstiče regeneracija kože.

Pored lokalne primene, za decu stariju od šest godina postoje i kapsule divljeg origana koje se koriste kao dodatak ishrani. One doprinose jačanju imuniteta i mogu pomoći u borbi protiv unutrašnjih upalnih procesa koji često imaju refleksiju na koži. Naravno, upotreba ovakvih prirodnih preparata mora se sprovoditi pažljivo, uz savet pedijatra i poštovanje preporučenih doza.

Okruženje kao faktor: od pelena do posteljine

Okruženje u kojem dete boravi, naročito u najranijem uzrastu, ima veliki uticaj na zdravlje njegove kože. Prvi kontakt sa spoljnim svetom dešava se kroz predmete kao što su pelene, odeća i posteljina. Kvalitet pelena može znatno uticati na razvoj pelenskog osipa, pa se savetuje korišćenje onih koje su izrađene od prirodnih, hipoalergenih materijala i koje ne sadrže parfeme. Garderoba treba da bude pamučna, nežna prema koži i da se pere blagim deterdžentima bez omekšivača.

Veliku pažnju treba posvetiti i posteljini – idealna posteljina za bebe je ona izrađena od organskog pamuka ili bambusovih vlakana, jer ne sadrži štetne hemikalije i dozvoljava koži da diše. Održavanje treba da bude redovno, pranjem na visokim temperaturama (najmanje 60 stepeni), uz obavezno sušenje na vazduhu ili u mašini, kako bi se eliminisale grinje i bakterije.

Zdrav pristup kao ključ dugoročnog rešenja

Ubrzan način života, izloženost raznim hemikalijama i sve prisutniji stres predstavljaju izazove s kojima se suočavaju i deca, i to od najranijeg uzrasta. Pravilna nega kože ne treba da bude luksuz, već svakodnevna rutina kojom roditelji pomažu svom detetu da izbegne neprijatne simptome i očuva zdravlje. Kombinacija pažljivo odabranih proizvoda za negu, prirodnih rešenja poput ulja divljeg origana, i stvaranje zdravog okruženja u kojem dete raste, čine temelj borbe protiv kožnih oboljenja. Prevencija i blagovremena reakcija uvek su najbolji put da se izbegnu komplikacije i obezbedi detetu bezbrižno detinjstvo.


Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR