Zašto tinejdžeri lažu?
Kako bi izbegli kritiku od roditelja, tinejdžeri često pribegavaju lažima. Osim toga, oni smatraju da su laži jedini način da dobiju ono što žele, a što bi im inače roditelji zabranili.
Spremite se za listu najčešćih tinejdžerskih laži
Nisam čuo/čula telefon
Kada su u društvu sigurno nije previše kul da razgovaraju sa roditeljima, pa kada oni pozovu u “nezgodnom” trenutku najčešće im se tinejdžeri neće javiti. Kasnije će propušten poziv ili poruku na koju nisu odgovorili reći da – nisu čuli telefon od buke, a ne istinu – da nisu hteli da se jave.
Ali svi idu (svi to rade, svi to imaju…)
Ovome tinejdžeri najčešće pribegavaju kada na pitanje da li mogu nešto – od roditelja dobiju negativan odgovor. Onda najčešće objašnjavaju kako svi to mogu, svi to imaju, svi tamo idu ili svi to rade – pa jednostano moraju i oni, jer je to poželjno, normalno… Naravno, najčešće je to samo njihova izmišljotina, ali kod nekih roditelja ovo upali.
Danas nemamo domaći
S obzirom na to da je tinejdžerima karakteristično neposlušno ponašanje – oni se trude da pronađu druge načine da urade nešto, samo ne onako kako im je rečeno da bi trebali. Za početak – neće raditi domaći, nego će ga prepisati pred čas, a roditeljima će reći da (opet) nemaju ništa za domaći. Ista stvar je i sa učenjem.
Tata je rekao da mogu
Na ovaj način tinejdžeri pokušavaju da manipulišu roditeljima. Kada pitaju jednog roditelja da li mogu nešto i dobiju negativan odgovor, onda znaju da slažu da su pitali drugog roditelja (koji u tom trenutku BAŠ nije tu da to i potvrdi) i da im je on to dozvolio.
Večeras ću da prespavam kod najbolje drugarice
Često tinejdžeri samo traže razloge i načine da što manje vremena provode kod kuće, gde ih roditelji samo nerviraju i ne razumeju, pa često prespavaju kod prijatelja. Ovo upravo znači da će noć biti burna, da sigurno neće leći na vreme, a pitanje je i da li će zaista otići kod najbolje drugarice ili kod nekoga drugog.
Glas javnosti