Impulsivne emocije i napadi besa dešavaju se kod mnoge dece u pubertetu i u tinejdžerskim godinama. U većini slučajeva, ova ponašanja nisu znak problema mentalnog zdravlja koji treba lečiti, već sa decom treba razgovarati, negovati strpljenje i razumevanje. Naravno, ukoliko se deca tokom ovog izazovnog perioda suočavaju sa mentalnim teškoćama, važno je potražiti pomoć stručnjaka. U redu je ako se dete ponekad oseća potišteno, razdražljivo, ljuto, hiperaktivno je, ali ako su simptomi vašeg deteta teški i utiču na kvalitet života, to može biti više od faze puberteta i neophodno je konsultovati lekara.
Simptomi bipolarnog poremećaja kod dece uključuju:
Kada dete ili tinejdžer sa bipolarnim poremećajem doživi simptome, to se zove epizoda. Između ovih epizoda, oni se mogu vratiti svom uobičajenom ponašanju i raspoloženju. Važno je zapamtiti da sami ovi simptomi ne mogu utvrditi da li je bipolarni poremećaj prisutan. To je zato što ovi simptomi mogu biti povezani sa drugim problemima, kao što su:
Često je bipolarni poremećaj povezan sa traumatskim iskustvom, a samo postavljanje dijagnoze bipolarnog poremećaja je komplikovano. Često uključuje nekoliko procena, sesija i izvora informacija. Ne postoje laboratorijski, genetski, medicinski ili testovi za snimanje mozga koje zdravstveni radnici mogu koristiti za dijagnozu bipolarnog poremećaja.
Ako vaše dete ima ozbiljne promene raspoloženja, depresiju ili probleme u ponašanju, posetite lekara za mentalno zdravlje koji je specijalizovan za rad sa decom i tinejdžerima. Rani tretman može pomoći u sprečavanju ozbiljnih problema i smanjenju efekata problema mentalnog zdravlja kako se vaše dete razvija.
Glas javnosti/Yumama