Jedni kažu kako im doktor savetuje da fiziološki treba svakodnevno da se stavlja u nos, npr. uveče pred spavanje, pa da dete onda izduva nosić. Kažu i kako lekari to redovno rade deci, i to špricom od po 10 ili 20 ml u svaku nozdrvu.
S druge strane, pojedini se pitaju kako se to odražava na sluznicu nosa i koje su sve eventualne posledice. Šta uostalom raditi kad se dete prehladi, pa mu se zapuši nos?
Dilemu je za „Zadovoljna.rs“ rešila dr Snežana Rsovac, pulmološkinja sa Univerzitetske dečje klinike Tiršova.
„Fiziološki rastvor nije sam po sebi problem. Problem je ako ga roditelji u neadekvatnim količinama stavljaju deci u nos. Dešavalo se da nenormalne količine saspu detetu u nos. Ako ga već stavljate, treba samo kap, dve, ne više.“
Doktorka govori i ima li ograničenja u stavljanju fiziološkog rastvora, tj. treba li posle nekog vremena pauzirati.
„Nema ograničenja, može da se koristm svaki dan, ali samo u tako malim količinama da ne bi imalo negativan efekat. U suprotnom, nadražiće se sluznica još više i onda će se sekret još više lučiti.“
Doktrka priča i šta ako je detetu nos sasvim zapušen.
„To treba da se protera, da sklizne i siđe pozadi, a ako je nos zapušen, vi ga neće otpušiti stavljenjem fiziološkog u velikim količinma. Zato su poželjne kapi ili sprej koji će to otpušiti, odnosno koje će da smanje sekreciju.“
Ističe da je od fiziološkog rastova u suštini bolja morska voda.
„Nju možete da kupite u spreju. Jedno raspršivanje ujutru i jedno uveče je dovoljno i to je to." piše Zadovoljna
Doktorka kod prehlade preporučuje i biljne sirupe, poput onih od bršljana i belog sleza.
„Treba da budu bez mnogo šećera, da budu oni koji pospešuju da se razvodnji sekret, a pojedini će i smanjti nadražajni kašalj ako ga dete ima.“
Dakle, prvo nosić po potrebi treba otpušiti kapima, onda staviti malo fiziološkog rastvora ili, još bolje, morske soli, a po potrebi mališanu dati i sirup. Ako se stanje ne popravi, obavezno se treba konsultovati s lekarom.
33 min