Glas Javnosti

PROSEČNA SRPSKA PORODICA NEKAD I SAD: Braća i sestre ILI kučići i mačići (FOTO)

Porodica
Autor: Glas javnosti

Slušajući od starijih kako je to nekad izgledalo život u porodici, nema nikakve veze sa tim kako to sve danas izgleda. Porodični odnosi, kao i celokupno drustvo su skoro sasvim izmenjeni, ako samo uporedimo vreme naših baba i dedova kad su bili mladi i današnje, da ne idemo u dalju prošlost.

Pre je zivelo u zajednici i po 20 članova porodice i sve je nekako kao funkcionisalo. Znalo se ko je domaćin i starešina porodice. Imati više dece, ali ne više od dvoje, bio je aksiom, od koga su retki odustajali, pomišljali uopšte na to.

Olako izgovaramo rečenicu: Njima je bilo lakše! Da li su naše bake imale sudomašine, veš mašine i ostale mašine koje pomažu u kući, da li su imale potrebe za godišnjim odmorom, kafom sa prijateljicom, fitnesom...?

Danas je pak opšta demokratija, ali je rezultirala drugačijom propašću porodice, mladi prepusteni sebi, lošem drustvu, brz život, agresivni, zavisnici od droge...  ima i dobrih.
 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by We are family!❤️ (@nikolasmiljkovic.official)

Društvene promene su najviše uticale na osnovnu ćeliju društva. Mnoštvo izbora je pomerilo granice, postalo je prihvatljivo sve što je ranije bilo čudno.

Donedavno se znalo da porodicu čine otac, majka i deca (najčešće dvoje), koji žive pod istim krovom. Bilo je povremenih "iskakanja" u vidu porodica sa jednim detetom, pa i razvoda, ali nedovoljno da poremeti uobičajeno shvatanje kako bi osnovna ćelija društva trebalo da izgleda. Vremenom, "štrčanja" su postala češća, pa i uobičajena i paralelno sa njima pojavila se zbunjenost oko toga šta je sada "normalna" porodica?

Danas imamo šarenu lepezu osnovne ćelije društva... Samohrani roditelji više nisu izuzetak. Situacija u kojoj pod jednim krovom žive zajedno novi partneri i njihova deca iz prethodnih brakova prestala je da bude scenario za komediju. Parovi u "divljem" braku koji su nekada sablažnjavali okolinu nespremnošću da se ponašaju kao tradicionalna većina konačno su prihvaćeni.

Ono što stupa na scenu su kućni ljubimci. O njima se priča sa mnogo više emocije nego o deci, jer oni ne mogu da te izbace iz takta poput naslednika, ne mogu da izazovu osećanje da ih zalepite za zid. Vade im se lična dokumenta, opremaju ćoškovi u stanu, kupuju igračke, leče isključivo u privatnim ordinacijama, vode na frizure... O parkovima, posebno dizjaniranim za njih da ne govorimo.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dunja Stojisic (@dunjastojisic_)

Najviše se čini da živimo u doba samaca, pa čak iako su u formalnom braku. Ali, šta se dešava kad dva samca požele decu, ali ne i brak? Upare se. Tako je nastao fenomen "roditelji, ne ljubavnici". Ovaj par čine muškarac i žena u tridesetim, umorni od traženja srodne duše, ali i dalje željni potomstva.

Svesni da imaju zajednički cilj, povezuju se. Dete prave veštačkom oplodnjom ili prirodnim putem, ali nakon toga intimni odnosi prestaju. Mogu imati romantične veze sa drugim ljudima, ali to ne sme ugroziti posvećenost zajedničkom projektu - detetu.

U pronalasku "poslovnog saradnika" pomažu im sajtovi "Koroditelji", "Dizajnirana porodica" čija je misija da spoje pogodne partnere jer kako kažu, mnogo je kvalitetnih pojedinaca koji se, igrom slučaja, još nisu ostvarili kao roditelji, a imaju toliko toga da ponude deci.

Šta mislite da je bilo bolje ili gore pre, a šta je danas?

(Glas javnosti)
 
 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR