Policajac koji je kobne večeri dežurao na telefonskoj liniji policijske stanice u Torinu je Vinćenco Maria Tripodi.
Kada ga je očito uzbuđena i uplašena žena pozvala i naručila hitnu dostavu pice za sebe i sina, mladi policajac nije poziv protumačio kao grešku.
Postavio je samo jedno pitanje ženi i krenuo u akciju. Pitao je da li zna koga je tačno pozvala i nakon potvrdnog odgovora aktivirao putem kompjutera znak upozorenja na porodično nasilje.
Tako je poziv označen kao osetljiv na porodično nasilje tokom kog žrtva ne može otvoreno da govori.
Zahvaljujući njemu policijska patrola je u roku od par minuta stigla na lice mesta gde su zatekli vidno preplašenu ženu sa desetogodišnjim sinom i muža nasilnika u alkoholisanom stanju u sred čina porodičnog nasilja. On je uhapšen i izbegnuta je veća katastrofa.
Žena je inače postupila tačno po instrukcijama centra za borbu protiv nasilja koji savetuje žrtve kako da pred zlostavljačem, kada ne mogu otvoreno da razgovaraju, alarmiraju policiju govoreći u šiframa.
Mladi policajac je poreklom iz Južne italijanske provincije, Kalabrije i upravo posao u col centru mu je prvo rado mesto na koje je raspoređen nakon obuke.
Na adresu hrabrog policajca stigle su brojne pohvale kojima se pridružio i sam premijer Đuzepe Konte.
Nasilje u porodici u kom su u najvećem broju slučajeva žrtve žene a dželati njihovi muževi ili partneri nije prestalo ni tokom karantina. Čak 59 žena u Italiji stradalo je od ruke partnera tokom prvih šest meseci ove godine što iznosi 45% od ukupnog broja žrtava ubistva za ovaj period.
(Glas javnosti/021)