U moru savremenih pristupa vaspitanju, jedan stil sve više privlači pažnju zbog svoje prirodnosti i emocionalne dubine, takozvano koala roditeljstvo. Iako je termin nov, njegove osnove postavio je pedijatar dr Vilijam Sirs još osamdesetih godina, kroz koncept roditeljstva vezanosti.
Ideja je jednostavna: baš kao što mama koala ne pušta svoje mladunče ni na tren, tako ni roditelj u ovom pristupu ne napušta emocionalnu i fizičku prisutnost uz dete.
Koala roditeljstvo nije strogo definisana metoda, već životni stil koji podstiče pažljivost, razumevanje i konstantnu povezanost roditelja i deteta. Temelji se na osećaju poverenja i sigurnosti koji dete razvija u odnosu sa roditeljem.
Ključne osobine ovog pristupa uključuju dojenje na zahtev, nošenje bebe u marami ili nosiljci, zajedničko spavanje, brzo reagovanje na plač i izbegavanje strogih rutina ili metoda “dresure”.
Roditelji koji biraju ovaj stil ne pokušavaju da od deteta naprave “poslušnog mališana” po svaku cenu, već žele da ga nauče da je svet bezbedno mesto, jer su mama ili tata uvek tu.
pixabay
Koala roditeljstvo oslanja se na poznatu teoriju vezanosti, koja naglašava važnost sigurnih emocionalnih veza u ranom detinjstvu.
Klinički psiholog dr Lilit Ajrapetjan iz Los Anđelesa ističe da visoko osetljivi i prisutni roditelji imaju presudan uticaj na to kako dete razvija emocionalnu regulaciju, odnose i samopouzdanje u kasnijem životu.
Da, ali ne nužno u potpunosti. Koala roditeljstvo nije set pravila već okvir vrednosti: nežnost, prisutnost, poverenje.
Neki roditelji ne mogu ili ne žele da praktikuju sve aspekte ovog pristupa, ali i delimična primena – poput više fizičkog kontakta ili izražavanja empatije prema emocijama deteta – može doneti velike koristi.
Koala roditeljstvo poziva roditelje da osluškuju svoje dete, ali i sebe. Nije poenta u perfekcionizmu, već u tome da budete dovoljno dobri – i da vaše dete zna da ste tu, uvek.
Glas javnosti /D03S