"Veoma je teško i nezahvalno govoriti o autizmu jer postoji opasnost da uvek kažete nešto što nekome neće pasti. Gledam na autizam, odnosno poremećaj autističnog spektra (ASD), baš kao na spektar šarenih boja. I nije sve plavo isto plavo, niti je isto pod svakim svetlom. Čak ni ružičasta, crvena, narandžasta i ljubičasta ne moraju da se imenuju tim redom vama i meni", ističe logoped.
"Stvari su složene, različite i veoma zavise od sredine u kojoj se dete sa ovim teškoćama nalazi i kako im pristupa. Neurodiverzitet je odavno trebalo prihvatiti, a holistički pristup u celoj priči vidim kao jedini pravi put, dodaje Veljača Žunko. Kako objašnjava, ipak postoje određeni znaci koji su najčešće razlog da roditelj potraži pomoć.
Prema njenim rečima, neki od najčešćih znakova da dete može imati poremećaj autističnog spektra su sledeći:
Kako logoped naglašava, vrlo opšte i široko opisane simptome roditelj može uočiti rano, ali i kasnije. Naime, ponekad se simptomi javljaju kao nagla promena u razvoju, pa je reč o nazadovanju i gubitku veština.
"Takođe, ponekad funkcionisanje deteta može izgledati kao da je u pitanju poremećaj iz spektra autizma, ali se kasnije utvrdi da je razlog tome preterano izlaganje ekranima, pa je najvažnije odmah potražiti podršku stručnjaka u definisanje i rešavanje problema", zaključuje Veljača Žunko.
Glas javnosti/I01H