Tada uglavnom dele savete i upozorenja uvereni da će oni dopreti do svesti dece kada bude trebalo.
Međutim, samo sistematsko učenje o pravilima ponašanja u saobraćaju može da ima uticaja na postupke deteta u stvarnim situacijama na ulici.
■ Između pete i šeste godine života skoro sva deca su u stanju da razumeju osnovne saobraćajne pojmove. U tom uzrastu deca dobro razlikuju boje što znači da mogu da shvate značenje svetala na semaforu, kao i najvažnija pravila kretanja pešaka i vozila. Deca u vrtićima savladavaju oblast saobraćajne kulture u okviru obaveznog programa pripreme za školu. Pogledajte radne listove ili knjige iz kojih uče, pa se i kod kuće malo posvetite ovoj temi.
■ Nabavite neku društvenu igru sa temom saobraćaja. Možete ih naći u većim knjižarama ili prodavnicama igračaka. Poznato je da deca najbrže usvajaju nova znanja kroz igru, pa izdvojite malo vremena da ih zainteresujete za ovu oblast.
■ Koristite šetnje ili vožnju gradom za razgovor sa detetom o tome šta se događa na kolovozu i trotoaru. Dete najbolje pamti ako ono što je učilo poveže sa praktičnom situacijom. Pustite ga da samo uočava šta se događa i podstičite ga da pravilno razlikuje pogrešno i ispravno ponašanje.
■ Veoma je bitno da se i sami pridržavate onoga čemu učite dete. Ovo je presudno za sticanje detetove saobraćajne kulture. Sav vaš trud neće mnogo vredeti ukoliko se sami ponašate suprotno, da ne kažemo nekulturno, pa otvoreno kršite propise ili se čak iz zabave mangupišete u saobraćaju. Nije tajna da neki roditelji odlaze tako daleko da deci od 13 i 14 godina kupuju motore ili ih uče da upravljaju automobilom.
Budite svesni da će deca sa ovakvim iskustvom brzo iskoristiti prvu priliku kada ostanu sama i oprobati se u daleko rizičnijim postupcima od onih kojima ste ih učili.
Nažalost, za kajanje je nekad suviše kasno.