Glas Javnosti

JEDNOSTAVNIM TRIKOVIMA ZAŠTITITE DECU OD SUNČANICA: Ovo morate znati da vam ne presedne odmor (FOTO)

Porodica
Autor: Glas javnosti

Svi smo posle kišnog i hladnog proleća jedva dočekali leto, ali tropske temperature nikome ne prijaju, a posebno ne deci.

Na viskom temperaturama kako u Srbiji tako i na odmoru  glavni neprijatelji su sunčanica i toplotni udar, a za 10 do 15 dana boravka na godišnjem odmoru trudimo se da što više uživamo u čarima mora, reka, jezera, bazena. Ali, to može da bude i opasno.

Na visoke temperature posebno su osetljiva deca, a naročito bebe između šestog meseca i prve godine. Oni nemaju dovoljno razvijen termoregulacioni sistem. Zato se savetuje da bebe šetate samo u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima.

Foto: Pixabay

Decu mlađeg uzrasta ne treba utopljavati i treba im davati što više tečnosti, a razdražljivost ili plačljivost često ukazuju na to da je žedno.

Nađite hlad

Ni starija deca ne bi trebalo da se budu napolju između 10 i 18 sati, posebno na betonu i asfaltu. Ukoliko dete u ovom periodu ipak izađe da se igra sa drugarima stavite mu šeširić ili kačket, a telo namažete kremom za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50.

Šta je sunčanica? Duže izlaganje glave suncu dovodi do sunčanice, posebno kada je potiljak direktno na visokoj temperaturi i pod uticajem sunčeve toplote. Ako previše izlažemo glavu na suncu, temperatura u njoj se znatno povećava. Zato dolazi do širenja krvnih sudova mozga i do naglog povaćanja njegove zapremine.

Kada se najčešće javlja sunčanica? Sunčanica se najčešće javlja tokom putovanja, posebno u kolima ili autobusu, kada nema klime, pa se stvara efekat staklenika. U ovim slučajevima deca su najugroženija,  jer se brže i lakše pregreju od odraslih.

Foto: Pixabay

Zatim dobija se na moru zbog prekomernog izlaganja suncu, pa i dužeg boravka u hladu na visokoj temperaturi. Na planini takođe može da se dobije sunčanica, naročito ako pirka vetrić, koji stvara utisak prijatnosti. Planinsko sunce je opasnije jer snažnije emituje ultraljubičasto zračenje, pa je i rizik od sunčanice i opekotina takođe velik.

Koji su simptomi sunčanice? Reakcija je uglavnom nagla, a dete je malaksalo ima jaku glavobolju. Koža postaje suva, a telesna temperatura je visoka. Pojedini imaju vrtoglavicu, pospanost i povraćanje. Kod pojedinih dolazi do zujanja u ušima, poremećaja vida, pa čak i nesvestice. U težim slučajevima puls je ubrzan, a disanje plitko.

Mazalice

Deca ne vole da se mažu, a zaštitna krema je neophodna. Da biste naneli preporučene količine kreme (u debljem sloju na svaki otkriveni delić kože), pretvorite mazanje u igru: crtajte kremom po dečjoj koži, stavljajte tačkice kreme pa neka ih dete prstićem spaja... Samo krema koja je prekrila svaki milimetar kože u dovoljno bogatom sloju pruža adekvatnu zaštitu. Smanjenjem količine nanosa kreme smanjujete i stepen UV zaštite. Da biste omogućili detetu slobodnije kretanje i smanjili površinu kože koju treba namazati (a time i vreme za ovaj ritual), nabavite deci specijalnu tanku majicu koja štiti od UV zraka, u kojoj se može i kupati.

Foto: Pixabay

Ne dozvolite da vas oznaka vodootpornosti kreme navede da poverujete da dete ne morate mazati posle brčkanja u moru. Vodootporne kreme se ne rastvaraju u vodi, pa je dete zaštićeno tokom kupanja, ali svaka, pa i vodootporna krema se skida posle brisanja, trenja o peškir ili pesak na plaži, pa je neophodno da posle svakog kupanja ponovo nanesete zaštitnu kremu.

Šta treba da uradite? Dete odmah smestiti u hladovinu ili u rashlađenu i zatamnjenu sobu. Treba je rashlađivati laganim polivanjem vodom i stavljanjem hladnih obloga sa ledom na potiljak sve dok se temperatura ne vrati u normalu. Telesnu temperaturu treba stalno meriti. Treba davati hladne napitke. Ako se temperatura ne snizi, dati lek za snižavanje. U težim slučajevima gubitka svesti, pojave konfuzije i pospanosti potrebno je što pre pozvati lekara ili hitnu medicinsku pomoć.

Foto: Pixabay

Dan posle sunčanice nije za sunčanje. Dobro bi došao oblačan dan. Taj dan neka bude rezervisan za odmor u debelom hladu, uz dosta tečnosti i sladoled.

Šta je toplotni udar?

Sličan je sunčanici i ne mora nastati kao posledica direktnog izlaganja suncu. Toplotni udar nastaje kao rezultat naglog, prekomernog povećanja telesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama. Obično se javlja kada je povećana vlažnost vazduha za vreme letnjih sparina, jer je u takvim uslovima otežano znojenje. 

Ovako visoka temperatura dovodi do disfunkcije centralnog nervnog sistema koja razultuje delirijumom, konvulzijama, pa i komom. Ukoliko ovakvo stanje potraje dolazi do trajnih oštećenja i neuroloških poremećaja.

Foto: Pixabay

Koji su simptomi? Obično se javljaju malaksalost i grčevi,  vrtoglavica, žeđ. Zatim osoba oseća slabost, prestaje da se znoji, ima jaku glavobolju, zujanje u ušima, pulsiranje u grudima, a koža je koža je suva i crvena. Kao i kod sunčanice, trebalo bi tu osobu rashlađivati, ali bi bilo najbolje obratiti se lekaru. 

Kako se sačuvati? Najbitnije je zaštititi glavu. Neka dete nosi kačkete ili šešire sa obodom. Odeća mora odgovarati klimatskim uslovima, prirodnih tkanina i svetlijih boja. Zbog visokih temperatura organizam gubi vodu, pa je važno uzimati što više tečnosti. Ishrana takođe mora biti uravnotežena i lagana, bogata vitaminima i mineralima.

Foto: Pixabay

(Glas javnosti)

 

 

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR