Zbog čega je to tako i kako je ispravno postupiti kada vam se dete razboli objasnili su eksperti.
Zdravlje deteta je na prvom mestu svakom roditelju, ali se sve veći broj njih za pomoć obraća veštačkoj inteligenciji pre nego lekaru. Do ovako zabrinjavajućeg podatka došli su naučnici sa Univerziteta u Kanzasu, u čijem je istraživanju učestvovalo 116 roditelja uzrasta između 18 i 65 godina, kojima su date dijagnoze dece. Roditeljima, međutim, nije rečeno da li je zaključak napisan od strane stručnjaka ili ga je pisao AI softver.
"Ispitanici su uočili minimalne razlike između nalaza lekara i odgovora koje je generisala vaštačka inteligencija", navela je Kalisa Lesli-Miler, student psihologije i autor studije. "Međutim, kada su se odgovori razlikovali, većina roditelja navela je da su odgovori koje je davao ČetGPT delovali uverljivije, tačnije i pouzdanije".
Stručnjaci koji su imali više dodira sa razvojem AI alata veruju da povod za veće poverenje u ČetGPT zapravo leži u njegovom direktnom pristupu, odnosno u tome što on informacije prezentuje na jasan i koncizan način, bez uvijanja. Dijagnoze date od strane ovog softvera su vrlo lako razumljive čak i onima koji nemaju dovoljno znanja o medicini.
"Veštačka inteligencija je poput sjajnog prodavca - ona ovek zna šta treba da vam kaže kako bi pridobila vaše poverenje", pojasnio je doktor Mordečai Raskas u intervjuu za Njujork Post.
Drugi razlog zbog koga se roditelji sve češće odlučuju da pomoć potraže od veštačke inteligencije jeste taj što se ne mora gubiti vreme na zakazivanje pregleda i čekanje ispred ordinacije. Ipak, ovakvo uprošćavanje procesa dijagnostikovanja zdravstvenog problema može biti izuzetno opasno po zdravlje deteta i u izuzetnim slučajevima dovesti do nesagledivih posledica.
"Zaključci koje daje ČetGPT mogu biti nedovoljno prilagođeni datoj situaciji. Naročito je opasno tražiti od njega savet po pitanju davanja medikamentozne terapije", upozorava Lesli-Miler.
"Guglanje" simptoma ili traženje dijagnoze od alata sa veštačkom inteligencijom može biti samo jedan od načina da u prvi mah dođete do nekog odgovora, ali nikako jedini. Odgovori koje daje AI softver najčešće su generički i bazirani na izvorima koji već postoje na internetu, te samim tim ne uzimaju u obzir specifičnost date situacije.
Zato je jedini ispravan potez koji roditelj može učiniti odlazak kod stručnjaka, koji će sagledavanjem porodične anamneze i analizom svih relevantnih pokazatelja ustanoviti šta je zapravo problem. "Čak i mali zdravstveni problemi kod dece mogu jako brzo eskalirati, te je najvažnije blagovremeno, bez odlaganja, postražiti pomoć stručnjaka", zaključuje ekspert Džim Bozvel.
Glas javnosti R02S