I tehnika i tehnologija i mediji ponudili su čoveku jednu iluziju u kojoj on lako prevazilazi probleme, ali zapravo živi pocepan između realnosti i tog medijskog, virtuelnog sveta čiji je rob postao. Sve manje imamo vremena za porodicu kao zajednicu. I tu leži osnovni razlog zašto ne uspevamo da pomognemo svojoj deci da odaberu pravu stranu života i razlog što sve te zamke odrastanja od kojih su mnoge postojale i ranije, danas postaju aktuelnije nego ikad.
Jedna od njih je, evo, pitanje roditeljskog autoriteta. Neverovatno je da roditelji koji se uzmu iz ljubavi i iz ljubavi dobiju decu, u jednom trenutku postanu rivali. Umesto da budu partneri oni se pretvore u rivale. I to je jedan od najvećih razloga zašto porodica gubi obeležje zajednice i zašto ti problemi koji nekada i nisu bili problemi, sada postaju veliki.
Znamo da je osnovna uloga roditelja da pomognu deci da prepoznaju svoje potencijale, da ih kroz zdrave navike i stavove usmere da ih iskoriste, kao i da odaberu pravu stranu života umesto one tamnije, lošije koja im se nudi.
Kvalitet vremena koje roditelj provede s detetom igra u tome glavnu ulogu i daleko je važniji od kvantiteta
Imate roditelje koji su po ceo dan s decom, pa opet ništa od toga. Kvalitet odnosa je taj koji određuje sudbinu deteta. Ako mi svoju decu ohrabrujemo da se zdravo i odgovorno ponašaju, ako ih pohvalimo, pomazimo gledajući u oči, to će im i te kako pomoći da razviju svoju unutrašnju motivaciju da budu još bolji.
Međutim, savremeni čovek je sve izneo napolje i svoju svest okrenuo ka spoljašnjosti. Stalno očekuje senzaciju, nagradu, aplauz, reflektore, pa smo tako i s decom uradili. Od njih smo napravili robove. Ne početku ih tretiramo kao božanstvo, sve im dajemo i činimo, a onda kreće uslovljavanje.
Greške u ishrani
Roditelji tu mnogo greše. Umesto da puste decu da spontano odrađuju svoje obroke, oni ih ubrzavaju i uslovljavaju. Tu je čuvena ona formula “ako – onda”. AKO pojedeš malo šargarepe i belog mesa ONDA ćeš dobiti ovo ili ono. A deca, to treba da upamte roditelji, uče po modelu i sve upijaju. Za manje od sedam dana dobićete odgovor u vidu formule “hoću – ako”. Tu kreće jedan začarani krug, jedna igranka u kojoj ogroman broj roditelja istrajava. Ja sam pronašao direktnu povezanost u pogledu tih manipulacija sa ishranom, sa kasnijom anoreksijom, bulimijom i drugim poremećajima ishrane.
A kako bi trebalo uraditi?
Postoji trpezarija i u njoj sto. Tamo bi trebalo da jedemo. Ne dajte deci da jednu i piju van trpeze, ni mužu da pije pivo i jede ispred TV-a i kompjutera. Vratimo dostojanstvo zajedničkoj trpezi jer je to taj trenutak kad kvantitet prelazi u kvalitet. Kad gledajući jedni druge u oči omogućujemo da dete iskreno prizna ako je napravilo grešku ili mu otvaramo vrata da pita nešto što nije htelo.
Ako mi formiramo zajedničku trpezu, jako je važno da se i sledeća stvar izbegne. Majke treba da prestanu da sipaju hranu u tanjire članovima porodica. Moje iskustvo u Beogradu je da većina majki određuje šta će ko jesti, a deca kojima tako sipate sve to doživljavaju kao pritisak i ucenu. Zato mnogi od njih odbijaju i traže način da ovo ili ono izbegnu jer ne vole.
A kako uraditi? Pa, treba da napravimo dogovor. Svi smo za stolom, gde je to što su roditelji, trudeći se spremili i oni kažu: Izvolite, ovo je sve što imamo za danas i uzmite onoliko koliko vam treba. Tako će dete polako postati odgovorno da ono što sipa u svoj tanjir zapravo i pojede. Još je važnije to da nema pritiska, ucene, manipulacije i ta hrana će detetu prijati i u njoj će uživati. A to i jeste cilj. Ovoga roditelji nisu svesni. Treba da vratimo spontanost u obroku.
Šta je još važno?
Da nikad niko ne ustane od stola pre nego što svi članovi porodice ne završe obrok. Mi danas imamo neku situaciju koja ne liči na zajedništvo, a kao takva ona postaje prepreka komunikaciji u porodici. Nema spontanosti, prijatnosti, radosti. Taj zajednički obed jedna je od najčešćih zamki koje mnogi nisu svesni.